Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31278 miejsce

Zimowe Roztocze

Jeśli prawdą jest, że natura kocha lato, a zimą wegetuje, to czemu Roztocze jest tak piękne właśnie w lutym? Obalać mit można, ale trzeba mieć na to potwierdzenie, a najlepiej empiryczne.

Bukowa Góra zimą / Fot. Ewelina J. KuczborskaPiękna cisza, nietknięta głosem przestrzeń i ten niestresowy pokój, co unosi... i wnosi zmęczone tkwieniem w miejscu nogi na szczyty. Tak jest właśnie w Roztoczu, ale zimą, a nie latem. Brama wejściowa do Roztoczańskiego Parku Narodowego / Fot. Ewelina J. Kuczborska O ile bogactwo jego widoczne jest w miesiącach wakacyjnych, o tyle zimą ten potencjał, tak ogromny, zatapia się w ciszy, nic nie mówi, nie atakuje, nie nalega. Jedynym elementem nieświadomie posługującym się perswazją jest skład browaru Zwierzyniec z dwustuletnią tradycją warzenia. Robi wrażenie, ale nie większe niż sam widok, nie najzieleńszej jeszcze lub już, zieleni i lazurowego błękitu rozpościerającego się bądź to nad koronami, bądź to nad urwanymi pniami drzew iglastych i liściastych.
Zamość. Jan Hetman Zamoyski monumentalnie / Fot. Ewelina J. Kuczborska
Doskonałość każdego elementu, której twórcą nie jest wcale człowiek, ale sama Matka Natura, sprawić wprawdzie może, że człowiek straci wiarę we własne możliwości, też te poznawcze; nie sposób bowiem ogarnąć tak wielką pozornie tylko pustkę. Może, ale nie musi. Piękno pokazuje, że jest piękne i to nie okresowo! Piękno jest pięknem i czas tego nie zmienia!

Piękno może też uczyć- pokory, skromności, dystansu, wrażliwości... i historii - zna nawet tak straszne karty, jak pacyfikacja hitlerowska ludności Sochów, wioski mieszczącej się przy zejściu z Bukowej Góry k. Zwierzyńca.
Niedaleko jest też Zamość - raj dla tych, co kochają sprzeczności. Ten bowiem pamięta i złote wieki, i żelazne okresy. Posłuchać o tym można przy wspaniałej gęstej gorącej czekoladzie, w pijalni przy kultowym już dziś Rynku, co swoim urokiem olśniewa nie tylko latem!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wschod jest spoko:) powiedzialbym ze ma w sobie taki Perlisty smak:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

HA! Moje moje moje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

w zaduchu miast takie widoki jak na pierwszym zdjęciu, mimo że zima bez śniegu, budzą uśmiech tęsknoty za jakąś daleką od domu wyprawą

Komentarz został ukrytyrozwiń

czemu miałby być minus? piękne krajobrazy;-) a i bardzo fajny blog super wiersze;-) nawet pomyślałem sobie " a może polonistyka w tym roku?" ;-)))) pozdrawiam;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska wschodnia...tam nie byłem..ale muszę pojechać...!!

Czemu nie ma zdjęć z RPN???szkoda;-( - może w następnym artykule???

Ale plus za materiał;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusior ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

całe szczęście, że nie minusik. dzięki. pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.