Facebook Google+ Twitter

Ziobro kontra notariusze. Czy będziemy płacić mniej?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-26 09:24

– Kancelarie zaczną upadać, jeśli minister sprawiedliwości wprowadzi w życie swoje pomysły obniżenia taksy notarialnej – oburzają się notariusze. – Na pewno znajdą się młodzi ludzie, którzy chętnie zajmą ich miejsce – ripostuje Ziobro.

- Już widzę jak notariusze w popłochu zamykają swoje kancelarie – mówił nie bez ironii podczas wczorajszej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro. – Niech jednak przy okazji otworzą dostęp do zawodu młodym ludziom. Jest wielu chętnych prawników, którzy pracowaliby jako notariusze – podkreślał minister.

Odniósł się w ten sposób do twierdzeń przedstawicieli Krajowej Rady Notarialnej, która zorganizowała konferencję prasową w piątek rano.

- Minister Ziobro podając średnie zarobki notariuszy na poziomie 90 tysięcy złotych miesięcznie dopuścił się rażącej manipulacji – mówił członek tej rady Lech Borzemski.

Z danych Rady wynika, że notariusz w Polsce na średnio 38,8 tys. przychodu. Po odliczeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej ( 40 procent) pozostaje mu około 23 tys. złotych. Ta kwota podlega jeszcze opodatkowaniu.

Zdaniem notariuszy po proponowanym przez ministerstwie obniżeniu taksy przeciętnemu notariuszowi pozostanie około 4,4 tys. zł., co spowoduje, że wiele kancelarii, zwłaszcza w małych miejscowościach i na tak zwanej ścianie wschodniej padnie. – Na pewno nie przyczyni się to do zwiększenia dostępu do usług notarialnych – mówił Borzemski.

Te wyliczenia kwestionuje z kolei ministerstwo sprawiedliwości.

- 40-procentowe koszty przychodu ma przedsiębiorstwo, które musi kupić jakieś materiały do produkcji. Jakie materiały, oprócz papieru, są potrzebne notariuszom? – pytał wczoraj wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże.

Z kolei Ziobro powiedział, że jeśli wszyscy w Polsce zarabialiby tyle, ile notariusze, po proponowanym przez niego obniżeniu stawek to nasz kraj byłby „mlekiem i miodem płynący”.

KB (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.