Facebook Google+ Twitter

Zioła Twoją tarczą

Czasami jest tak, że ludzie boją się czegoś, np. mocy nieczystych duchów, czarów, upiorów, wiedźm itp. Dlatego też wymieniam kilka rodzajów roślin, stosowanych do ochrony przed istotami magicznymi.

Wróżba andrzejkowa / Fot. Katarzyna Duszak

Dziewanna wielkokwiatowa w poglądach DuńczewskiegoW XVIII w. dziewannę wielkokwiatową noszono jako amulet lub zażywano pod postacią leku. Te zabiegi próbował wytłumaczyć Duńczewski: "W żadnej bowiem magii, tak wiele czarów, czarownic i czarowników nie masz jak u nas w Polszcze". (źródło: M. J. Kawałko, Historie Ziołowe, Lublin 1986)

Trzeba więc było zabezpieczyć się przed takim niebezpieczeństwem.

Dymnica pospolita


Dymnica, podobnie jak dziewanna, była amuletem broniącym ludzi przed nieczystymi mocami w XVIII w.

Dziurawiec zwyczajny


Dziurawiec ma moc wypędzania złych duchów.

Bylica w poglądach Alberta Wielkiego


W epoce oświecenia nt. bylicy wypowiadał się Albert Wielki - uważał, że posiada ona moc wypędzania duchów nieczystych z obłąkanych, ludzi zdrowych miała chronić przed czarownicami (źródło: M. J. Kawałko, Historie Ziołowe, Lublin 1986).

Czosnek


Czosnek od wieków był uznawany jako panacetum przed wiedźmami, czy upiorami. W tym celu odprawiano wiele rytuałów podczas świąt, np. w dniu św. Andrzeja. Jednym z nich było rysowanie główką czosnku znaku krzyża na drzwiach obór i domów. Dzięki temu czosnek miał szansę nabrać specyficznych właściwości, które miały posłużyć do wytworzenia wizerunku przyszłego małżonka we śnie, jeśli dziewczyna wcześniej spożyła trzy ząbki tego czosnku. Zwyczaj ten pokonał długą drogę z Rumunii, aż na południe Polski. A stało się tak za sprawą pewnego wampira...

Regiony


Górny Śląsk
Na Górnym Śląsku czosnek w noc sylwestrową miał chronić człowieka od uroków.

Leszczyzna na Podlasiu


Święcone głowienki leszczyny miały chronić domy przed złymi duchami w drugi dzień Świąt Wielkanocnych na Białostocczyźnie. Przystrajano paskami z kolorowej bibułki leszczynowy krzyżyk przybijano nad drzwiami.

Brzoza u Serbów


Kora brzozowa miała swoje miejsce w noc sobótkową. U Serbów zapalano pochodnie z kory brzozowej na znak zakończenia zabaw, po czym robiono obchód po okolicznych ogrodach w celu wypędzenia z nich złych duchów wraz ze swymi urokami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.