Facebook Google+ Twitter

Ziomkostwo Niemców Sudeckich zarzuca Polsce nacjonalizm

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-05 13:47

Ziomkostwo Niemców Sudeckich zarzuciło Polsce nacjonalizm w debacie na temat roli Eriki Steinbach w projekcie upamiętnienia niemieckich wysiedleń. Ziomkostwo zagroziło też wystąpieniem z fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", jeżeli do jej rady nie wejdzie szefowa Związku Wypędzonych.

Rzecznik Niemców Sudeckich, eurodeputowany CSU Bernd Posselt stwierdził, że Polska sama sobie zaszkodziła w tej debacie. "Nacjonalizm zawsze najbardziej szkodzi własnemu narodowi" - powiedział Posselt. Jego zdaniem, spór wokół osoby Eriki Steinbach przyniósł poważną szkodę stosunkom polsko-niemieckim.

Posselt poinformował, że ziomkostwo Niemców Sudeckich nadal domaga się miejsca dla Steinbach w radzie fundacji upamiętniającej wysiedlenia. Rzecznik powiedział, że jeżeli do końca roku Steinbach nie zostanie powołana do rady, ziomkostwo wystąpi z rządowego projektu upamiętnienia wysiedleń i zorganizuje własną placówkę razem ze Związkiem Wypędzonych.

Jego zdaniem, związek dysponuje wystarczającą ilością środków i ma gotową wystawę poświęconą wysiedleniom. Posselt nawiązał do przygotowanej przez Związek Wypędzonych ekspozycji "Wymuszone drogi", pokazanej po raz pierwszy w Berlinie w 2006 r., a potem w innych miastach Niemiec. Wczoraj Związek Wypędzonych zrezygnował z nominacji dla Steinbach do rady fundacji, ale jedno z miejsc przysługujących organizacji pozostawił nieobsadzone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.