Facebook Google+ Twitter

Zjazd Antyatomowy nad morzem

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-07-22 12:13

We wtorek do Białogóry, w pobliże Jeziora Żarnowieckiego, przyjeżdżają aktywiści sprzeciwiający się budowie w Polsce elektrowni jądrowej. Zjazd Antyatomowy potrwa do piątku. W tym czasie uczestnicy chcą propagować nad morzem alternatywne źródła energii, rozmawiać z mieszkańcami o wpływie atomówki na turystykę i złożyć na ręce wojewody pomorskiego petycję sprzeciwiającą się budowie reaktora. W czwartek zorganizują też happening na ul. Długiej w Gdańsku o godz. 13.

Zjazd organizują Inicjatywa Antynuklearna oraz Stowarzyszenie Eko-Unia. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Według tegorocznego raportu ekspertów wykonanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, to właśnie Żarnowiec jest na czele listy rankingowej potencjalnych lokalizacji pod pierwszą w Polsce elektrownię atomową. Inwestycję popierają pomorskie władze.
- Mamy wielki niedobór energii w regionie - tłumaczy marszałek województwa Mieczysław Struk. - Elektrownia atomowa to szansa na rozwój Pomorza i nowe miejsca pracy.

Przeciwnicy atomowej inwestycji są innego zdania.
- Społeczeństwo nie jest informowane o zagrożeniach płynących z energii jądrowej - uważa Małgorzata Wyrwicz z Inicjatywy Antynuklearnej. - Podejmujemy więc sami ten temat, bo na wsparcie finansowe od rządu też nie mamy co liczyć.

Dzisiaj uczestnicy przyjeżdżają na kemping Checz Kaszubska w Białogórze, oddalonej zaledwie o kilkanaście kilometrów od potencjalnej lokalizacji reaktora. Jutro o godz. 18 organizatorzy zapraszają tu m.in. właścicieli baz noclegowych na dyskusję o wpływie atomówki na turystykę.
Latem te same tereny nadmorskie miały być polem działania innej inicjatywy, tym razem proatomowej. Polskie wybrzeże objeżdżać miał bowiem "atomobus" fundacji Forum Atomowe i prowadzić kampanię informacyjną przekonującą mieszkańców i turystów do energii jądrowej. Jednak plany przełożono na jesień.
- Nasz sponsor chce poczekać, aż rząd ruszy ze swoją kampanią promocyjną - tłumaczy Łukasz Koszuk, prezes fundacji. - W październiku będziemy objeżdżać ośrodki akademickie i, ze względu oczywiście na Żarnowiec, rozpoczniemy od Gdańska.


Źródło: nasze miasto

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oczywiście popieram wszelkie działania przeciw budowie elektrowni atomowej. To inicjatywa która spowoduje wzrost zadłużenia naszego Państwa, osłobi równowagę ekonomiczną pozbawi możliwości rozwoju energetyki naturalnej i odnawialnej, skaże kraj na wielpowiekowe kosztowne i niebezpieczne gromadzenie odpadów, w jeszcze większym stopniu uzależni krajową energetykę. Już dziś w dobie kryzysu rząd chojną ręka rozwija wielomilionowe kampanie promocyjne miast działać w kierunku rozwoju źródeł alternatywnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.