Facebook Google+ Twitter

Złagodzono zasady wypłaty becikowego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-04 18:20

Resorty zdrowia oraz pracy wycofują się się z restrykcyjnych zasad wypłaty becikowego. Zmiany ułatwiające dostęp do becikowego nakazał wprowadzić premier.

W myśl obecnej ustawy o świadczeniach rodzinnych i na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia, od listopada rodzice starający się o becikowe muszą przedstawić zaświadczenie, że matka dziecka od 10 tygodnia ciąży była pod opieką ginekologa i odwiedziła lekarza przynajmniej 3 razy.

Rzeczniczka Resortu Pracy Bożena Diaby powiedziała, że wymóg przedstawiania zaświadczeń okazał się zbyt restrykcyjny. Wiele kobiet nie mogło z becikowego skorzystać, bo nie dostały się go ginekologa na czas lub dowiedziały się o ciąży po 10 tygodniu jej trwania.

Rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno zapewnia, że te kobiety będą miały szansę otrzymania becikowego. Przepisy o zaświadczeniach lekarskich zostaną złagodzone. Po zmianie rodzice starający się o becikowe będą musieli przedstawić jedynie zaświadczenie, że raz w czasie ciąży matka była u ginekologa lub położnej. Piotr Olechno jednak zaznacza, że nakaz poświadczenia opieki lekarskiej od 10 tygodnia ciąży nie zostanie całkowicie wycofany, a jedynie zawieszony na 2 lata . W tym czasie zostanie przeprowadzona kampania promująca badania profilaktyczne w czasie ciąży.


Rzeczniczka resortu pracy Bożena Diaby uważa, że w sprawie zapisu o kontroli lekarskiej od 10 tygodnia ciąży zawiniła niefrasobliwość na etapie konsultacji międzyresortowych. Dodała, że w czasie tych uzgodnień nie zgłaszano żadnych zastrzeżeń do takiej regulacji, została ona wprowadzona wręcz pod wpływem środowiska lekarskiego.

Prace nad złagodzeniem przepisów o wypłacie becikowego ruszyły w ekspresowym tempie. Toczą się w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Piotr Olechno powiedział, że już w najbliższy wtorek nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.