Facebook Google+ Twitter

Złamano kod genetyczny: Ruszą prace nad nowymi odmianami zbóź?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-10 19:52

Naukowcy złamali kod genetyczny jednej ze znanych traw. W badaniach, które mają doprowadzić do rozwoju rolnictwa, brali udział między innymi genetycy z Polski. Publikację zamieszcza prestiżowy tygodnik Nature.

Chodzi o trawę z gatunku kłosownicy dwukłoskowej. To niepozorna roślina występująca przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Jest niewielka, rośnie szybko i świetnie nadaje się do badań.

Co więcej, jej genom jest krótki, a więc stosunkowo łatwy do odkodowania, a jednocześnie bardzo cenny - powiedział mi współautor badań, profesor Robert Hasterok z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersystetu Śląskiego w Katowicach: „Skład genów naszej trawy modelowej jest zbliżony do repertuaru genów tych traw, które są bardzo ważne z punktu widzenia gospodarczego, takich jak pszenica."

Dzięki znajomości układu genów kłosownicy będzie można rozpocząć prace nad nowymi odmianami pszenicy czy jęczmienia, odpornymi na wirusy, grzyby, susze czy niskie temperatury. Znajomość genomu daje także nowy obraz ewolucji różnego rodzaju traw, w tym zbóż.

W zespole polskich naukowców, oprócz profesora Roberta Hasteroka, znalazła się doktorantka Uniwerystetu Śląskiego, magister Dominika Idziak. Badania prowadzili także genetycy z USA, Brazylii, Chin, Danii, Finlandii, Korei, Niemiec, Szwajcarii i Turcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.