Facebook Google+ Twitter

Złap bociany z Przygodzic "na żywo" przez www lub WAP

Znani w całym świecie bohaterowie projektu „Blisko bocianów” są już w naszym kraju. Wczoraj jeden z nich dokonał wizji lokalnej bocianiego gniazda, znajdującego się na kominie nieczynnej kotłowni Urzędu Gminy Przygodzice .

Pojaw pierwszego bociana w Przygodzicach "złapany" on-line / Fot. Magdalena Zamielska28 marca o godzinie 8.11, przylot pierwszego w tym roku bociana do gniazda w Przygodzicach, zaobserwowała i sfotografowała internautka Magdalena Zamielska. Zrobiła to on-line, z oficjalnej strony projektu "Blisko Bocianów" , zaledwie o 4 minuty wcześniej niż Stefania Nosel i Agnieszka Ludwiczak.

Co ciekawe, data 28 marca jest niejako symboliczna dla "bocianiej kamery" w Przygodzicach, bo rocznicowa. Dokładnie 28 marca 2006 roku kamera zarejestrowała i pokazała światu pierwszego w swej historii bociana.
Jak widać, w Polsce nawet bociany lubią rocznice. W 2007 r. pierwszy bocian przyleciał dzień wcześniej – 27 marca, w 2008 r. ponownie 28 marca. W roku ubiegłym po raz pierwszy na 100 procent potwierdziło się, że zgodnie z bocianim zwyczajem to samiec przyleciał pierwszy do gniazda. Udowodniła to dokładna analiza nagranego materiału filmowego z intymnych zachowań obu ptaków, tuż po przylocie drugiego osobnika do gniazdo.

Jak podkreśla pomysłodawca i koordynator całego projektu Paweł T. Dolata, lider Południowowielkopolskiej Grupy OTOP, nie wiadomo, czy chodzi o te same ptaki, obserwowane w 2006, 2007 i 2008 r., gdyż nie są one obrączkowane. Niemniej, prawie każdy z obserwatorów gniazda w Przygodzicach wierzy, że to właśnie „ich” „Przygoda” i „Dziedzic” , bo takie imiona nadali bocianom internauci w wyniku konkursu przeprowadzonego w 2006 roku.

Bociany widziane nocą / Fot. Andrzej FilipowiczProjekt edukacyjno-badawczy internetowej obserwacji bocianów białych w Przygodzicach „Blisko bocianów” realizowany jest przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (www.pwg.otop.org.pl) - polskiego partnera międzynarodowej sieci towarzystw ochrony ptaków i ich siedlisk BirdLife International.

Projekt ruszył wiosną 2006 r., 24 marca założono kamerę, a 28 marca obserwowano pojawienie się pierwszego bociana na gnieździe. Gniazdo to położone jest w południowej Wielkopolsce, we wsi Przygodzice, w powiecie ostrowskim. Ptaki żerują w pobliżu, w dolinie rzeki Baryczy, w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”, będącego jednocześnie
Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 „Dolina Baryczy”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jan441@onet.pl
  • jan441@onet.pl
  • 04.04.2012 23:11

Dzisaj to jest 4 04 godz 2305 zauwarzyłem bociana w gnieżdzie w Pszygodzicach pszyleciał na swoją posiadłosć .Wiosna w pełni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.