Facebook Google+ Twitter

Złapano Karadzicia oskarżanego o zbrodnie wojenne na Bałkanach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-22 00:08

W Belgradzie aresztowano ściganego za zbrodnie wojenne Radovana Karadzicia. Poinformowała o tym w specjalnym oświadczeniu kancelaria prezydenta Serbii. Szczegóły zatrzymania maja zostać podane do publicznej wiadomości dzisiaj po południu.

Radovan Karadzic / Fot. PAP/ IGOR DUTINARadość z powodu aresztowania byłego przywódcy bośniackich Serbów wyrazili już między innymi prokurator ONZ-owskiego Trybunału do spraw Zbrodni Wojennych w Byłej Jugosławii, rzecznik NATO i Biały Dom.
Komisarz Unii Europejskiej do spraw rozszerzenia Olli Rehn uznał zatrzymanie Karadzicia za "milowy krok" na drodze Serbii do członkostwa we Wspólnocie. Stowarzyszenie Matek Ofiar Masakry w Srebrenicy określiło je zaś jako "dziejową sprawiedliwość". W Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny, tysiące mieszkańców wyszły w nocy na ulice, by razem cieszyć się zatrzymania Karadzicia.

Polityczny przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadzić, wraz z dowódcą ich oddziałów generałem Ratko Mladiciem, był na czele listy poszukiwanych przez ONZ-owski Trybunał w Hadze. Karadzić i Mladić, oskarżani o zbrodnie wojenne, ludobójstwo i czystki etniczne w Bośni w czasach rozpadu byłej Jugosławii, ponoszą także odpowiedzialność za masakrę w Srebrenicy w lipcu 1995 roku, w której wymordowano ponad 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Mimo to, w przekonaniu wielu Serbów są oni wojennymi bohaterami.
Prezydent Tadić zadeklarował 11 lipca, w 13. rocznicę masakry w Srebrenicy, że nowy srebski rząd całkowicie zaangażuje się w ścisłą współpracę z Trybunałem ONZ do spraw zbrodni w byłej Jugosławii.

Podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995 zginęło co najmniej 100 tysięcy osób, a ponad dwa miliony musiały uciekać z miejsca zamieszkania.

Aresztowanie i przekazanie do Hagi Karadzicia, Mladicia oraz Gorana Hadżicia, dawnego przywódcy Serbów chorwackich, jest wstępnym warunkiem rozpoczęcia poważnych rozmów z Serbią na temat jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Radovan Karadzić ma 64 lata. Z wykształcenia jest psychiatrą, za zamiłowania - poetą i politykiem. Od 1990 stał na czele radykalnie nacjonalistycznej Serbskiej Partii Demokratycznej. Przyczyniła się ona do wybuchu i rozwoju konfliktu w Bośni i Hercegowinie. W 1992 roku został prezydentem samozwańczej Republiki Serbskiej, stworzonej przez bośniackich Serbów, zwalczającej ludność muzułmańską. Obciążony odpowiedzialnością za masowe zbrodnie wojenne, w 1996 roku pod naciskiem NATO i Stanów Zjednoczonych ustąpił z funkcji prezydenta. Od tamtego czasu ukrywał się przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.