Facebook Google+ Twitter

Złapano zastępcę przywódcy talibów

W pakistańskim mieście Karaczi doszło kilka dni temu do zatrzymania mułły Baradara. Jest on uważany za postać numer dwa wśród talibów, a czasem za ich faktycznego przywódcę, militarnego i finansowego taktyka.

Mułłę Baradara zatrzymano po akcji, przy której CIA współpracowało z wywiadem pakistańskim. Jego pojmanie ma duże znaczenie, ponieważ może on doprowadzić do ukrywającego się od 2001 roku tajemniczego, jednookiego mułły Omara, lidera i duchowego przywódcy talibów. Po cichu wyrażane są także nadzieje, że jego zeznania mogą przybliżyć pojmanie samego Osamy bin Ladena. Z drugiej strony, nikt nie spodziewa się znacznego osłabienia całej organizacji po zatrzymaniu jej czołowego przywódcy. Jest to bardzo wątpliwe, ponieważ talibowie nie mają jednolitej hierarchii dowództwa, a poszczególne ich odziały funkcjonują w dużej mierze niezależnie.
Talibowie / Fot. Public Domain
Jak donosi New York Times, mułła Baradar przetrzymywany jest już od kilku dni, podczas których poddawano go przesłuchaniom. Informacja ta została upubliczniona dopiero we wtorek (16 lutego), gdy wiadomości o jego zatrzymaniu zaczęły rozprzestrzeniać się pomiędzy Afgańczykami. Wcześniej, na prośbę władz amerykańskich, NYT zachował te wiadomości dla siebie, aby nie doprowadzić do przedwczesnego przerwania akcji agencji wywiadowczych. W przesłuchaniach mułły mieli uczestniczyć także Amerykanie. Nie jest jasne, czy po raz kolejny nie były wykorzystywane brutalne metody, takie jak waterboarding (symulowane podtapianie). Są one, co prawda, zabronione przez prawo międzynarodowe, ale za rządów George’a W. Busha były dozwolone w USA i często wykorzystywane podczas przesłuchań osób podejrzanych o związki z terrorystami.

Pojmanie mułły jest jednym z największych sukcesów Amerykanów od 2001 roku. Abdul Ghani Baradar (bo tak brzmi pełne imię zatrzymanego) uważany jest za drugą osobę wśród talibów. Nie był on niezależny - wszelkie najważniejsze decyzje podejmował prawdopodobnie mułła Omar, założyciel całego ruchu. Zatrzymany miał jednak na pewno duży wpływ na ich ostateczny kształt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.