Facebook Google+ Twitter

Źle się dzieje na Helu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-21 22:18

Szeroka, piaszczysta plaża, windsurfing, fokarium, a przede wszystkim niezwykły klimat i urokliwe krajobrazy - za to i za wiele innych rzeczy kochamy Półwysep Helski. Przyszłość tego miejsca, niestety, maluje się w ciemnych barwach.

Kolejny hotel... / Fot. Lechosław LerczakPlanując wakacje nad morzem pierwsze o czym myślimy to znalezienie miejsca na nocleg. Im bliżej morza i wyższy standard, tym lepiej dla naszego wymarzonego urlopu. Cieszy nas udana pogoda, piękne widoki i to, że w każdej chwili możemy odpocząć od słońca w naszym komfortowym pokoju.

Ciesząc się wymarzonym urlopem nie zastanawiamy się, jak rozwój turystyki wpływa na otaczającą nas przyrodę. Niestety, tym razem nie możemy zaufać tym, których rolą jest połączyć rozwój regionu z ochroną przyrody.

Każda taka inwestycja powinna być przemyślana / Fot. Lechosław Lerczak

Im więcej turystów na Półwyspie Helskim, tym gorzej dla turystów


- W mojej blisko 25 letniej działalności związanej z ochroną przyrody i środowiska, głównie w Polskim Klubie Ekologicznym, nie spotkałem się z takim obrazem zdziczenia i dewastacji - apeluje Lechosław Lerczak, który na miejscu walczy o przyrodę Helu. - Napór deweloperów na każdy kawałek ziemi na Półwyspie Helskim jest nie do zatrzymania. Nie pomagają dyrektywy unijne, park krajobrazowy, Natura2000. Niepokojący jest brak reakcji na ewidentne łamanie prawa - dodaje Lerczak.

Jedyne takie miejsce w Polsce / Fot. Agata BiałachowskaKażde drzewo, krzew i kwiat oraz szerokość plaży i wydm ma ogromne znaczenie i jest bardzo ważnym elementem środowiska, które cieszy nasze oko na Helu. Rosnąca liczba turystów wpływa na zwiększającą się liczbę budowanych hoteli czyli utraty miejsca, które czyni Hel unikatowym skrawkiem Polski.

I co dalej?


- Uważam, że konieczny jest ogólnopolski ruch protestu. Zdjęcia które przekazujemy jak również doniesienia medialne są już ostatnią próbą wezwania do zahamowania - apeluje Lerczak. Zatem, szanowni czytelnicy: przyszłość Helu i wizja spędzenia kolejnych, udanych wakacji w tym miejscu leżą w Waszych rękach. Wszak Półwysep Helski to skarb wszystkich Polaków i naszą rolą jest o niego zadbać.

Galeria zdjęć

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.