Facebook Google+ Twitter

"Zło dobrem zwyciężaj" - pamięci księdza Jerzego - część 1

Dokładnie w tej chwili w nocy z 19 na 20 października mija 30 rocznica męczeńskiej śmierci kapłana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszki, który zginął z rąk ubeckich oprawców utopiony między 4 a 5 stopniem tamy we Włocławku w 1984 r.

1 z 23 Następne zdjęcie
Zdjęcie: fot. Jolanta Dyr - tama we Włocławku - to właśnie w tym miejscu, ówcześni funkcjonariusze SB wrzucili w nocy z 19 na 20. X. 1984 r. do Wisły porwanego w okolicach Górska księdza Jerzego Popiełuszkę zawiniętego w worek z kamieniami u n&oacute
fot. Jolanta Dyr - tama we Włocławku - to właśnie w tym miejscu, ówcześni funkcjonariusze SB wrzucili w nocy z 19 na 20. X. 1984 r. do Wisły porwanego w okolicach Górska księdza Jerzego Popiełuszkę zawiniętego w worek z kamieniami u nó

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie @Grzegorzu - stawia Pan wiele pytań, i choć jestem przekonana, że ważkich, nie chcę się mierzyć ani z pytaniami, ani z odpowiedziami na nie. W swojej pierwszej pracy po studiach, moi starsi koledzy inżynierowie mieli takie mądre powiedzenie "ja mam swoje zdanie, ale się z nim nie zgadzam".

Kiedyś mi się wydawało, że było ono adekwatne wyłącznie do tamtych czasów i do "kolegów", którzy prócz bycia kolegami, byli też współpracownikami i trzeba było się wystrzegać szczerych z nimi rozmów.

Ja natomiast doświadczyłam we współczesnych czasach tego o czym po części Pan teraz napisał, chociaż ... nadal żyję, co może mieć znaczenie dla mnie i dla faktu, że ten materiał powstał ... ale ... "ja mam swoje zdanie, ale się z nim nie zgadzam" ... nie będę więc publicznie rozwijała tematu.

Cieszę się, że nie muszę korzystać z pomocy lekarzy i że afazja mi minęła i potrafię teraz litery znów składać w słowa, a słowa w zdania. Jeszcze kilka lat temu, a nawet miesięcy tego nie potrafiłam robić. Uczyłam się więc powoli i konsekwentnie, aż mi się udało ... przynajmniej taką mam nadzieję. Dlatego teraz unikam polityki, a więc i rozmów na temat KK szczególnie w Polsce.

Proszę mi zatem wybaczyć, że dyskusji z Panem nie rozwinę - nie będę się siliła na rasowego dziennikarza zaangażowanego. Postać księdza Jerzego kojarzy mi się z prawym człowiekiem i z mszami za ojczyznę, w których nie jednokrotnie uczestniczyłam, choć nigdy nie byłam zbyt blisko kapłana. Na pogrzebie stałam tuz obok mojej babci, której w 61 roku zabito syna, a mojego wujka, brata mojej mamy ... miał niecałe 18 lat, dla której zbrodnia na księdzu Jerzym była kropelką przelewającą czarę Jej osobistych cierpień ... wkrótce sama odeszła.

Ksiądz Jerzy dla mnie, to tylko ksiądz Jerzy, nikt więcej. ... "ja mam swoje zdanie, choć dość często nadal jak za komuny się z nim nie mogę zgodzić". Nadal czuję, myślę i ... niestety swoje wiem, bo doświadczyłam na własnej skórze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pojawia się kilka pytań. Za co go zamordowano? Tylko za to, że głosił kilka prawd co nie nowe. Jego mordercy zostali skazani. Czy otrzymali i odbyli sprawiedliwą karę? Można w to wątpić. Stanęli jednak przed sądem i otrzymali swoje wyroki. Kto i kiedy wyda wyroki na zbrodniarzy mordujących obecnie co najmniej równie bestialsko w imię wolności i demokracji (czytaj: neobanderowskiej swawoli i czyjejś chętki na panowanie nad światem)? Kto wyciągnął korzyść z jego śmierci? Jego bracia w kapłaństwie rzymskim, którym (na wzór Annasza i Kajfasza) nie wystarcza rząd dusz i którzy sięgają swym starym zwyczajem po silny wpływ na rządy doczesne, a którym podkładają się za podnóżek ci, co lubią pierwsze ławki w kościele i chadzanie na czele procesji, by ich ludzie widzieli jak się modlą na rogach ulic.

Najważniejsze jednak wydaje mi się: Za jaką Polskę zginął? Czy za taką, która dla swych obywateli jest złośliwą macochą bez serca? Czy ryzykowałby taką śmierć jaka go spotkała za tę macochę? Czy jest ktoś, kto ma ochotę umierać za złą macochę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Modlitwa w intencji ludzi pracy oraz ojczyzny z księdzem Jerzym

Prośmy słowami modlitwy o błogosławieństwo: robotnikom w fabrycznym utrudzeniu, rolnikom na chlebnym łanie, nauczycielom i wychowawcom w trudzie nauczania i wychowania, uczonym w mozolnym dociekaniu, służbie zdrowia w trosce o życie i zdrowie człowieka o błogosławieństwo wszystkim, którzy budują dobro naszej Ojczyzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O godności - nauczanie księdza Jerzego

Zachowanie godności to życie zgodne z sumieniem. To budzenie i kształtowanie w sobie sumienia prawego. To dbanie o sumienie narodowe. Bo wiemy, ze gdy sumienie narodowe zawodziło, dochodziło do wielkich nieszczęść w naszej historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zło dobrem zwyciężaj - nauczanie księdza Jerzego

Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka, nie wolno walczyć przemocą... Komu nie udało się zwyciężyć sercem i rozumem, usiłuje zwyciężyć przemocą... Każdy przejaw przemocy dowodzi moralnej niższości.... Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.