Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28091 miejsce

Zło na mnie krzyczy. Szósta rocznica śmierci Czesława Niemena

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-18 12:24

Twórcy są specjalną kastą w natłoku ludzkim i w swej zachłanności na pochwalne dyplomy są zdolni do najbardziej prymitywnych intryg, pomniejszeń i pomówień wszystkich konkurentów. Trzeba nieraz mozolnego wysiłku, żeby zmyć z twarzy ów domalowany makijaż przez osoby trzecie. Konkluzja jest taka: być artystą – znaczy bronić swojego imienia.

Czesław Niemen / Fot. PAP17 stycznia br. przypada szósta rocznica śmierci Czesława Niemena, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, nazywanego "królem polskiej muzyki" - piosenkarza, kompozytora, instrumentalisty, a także - plastyka.

Z Czesławem Niemenem spotkałem się kilkakrotnie. Gościłem w Jego domu na Żoliborzu przy ulicy Wieniawskiego 6. Przeprowadzałem z Nim wywiady, rozmawialiśmy przy bardzo cienkiej herbacie słodzonej miodem, bo kawy nie uznawał. Pamiętam, zawsze ubrany był w ostry, gryzący sweter z owczej wełny, który zakładał na gołą skórę. Brrr… Nigdy nie pozwolił mi zapalić papierosa… Zaś bardzo często jadł czarny chleb ze słoniną. Był wielkim orędownikiem prostoty, ekologii, ale również emanował ciepłem, empatią, oraz wielką charyzmą.
Przedstawiam Państwu fragmenty, jakże znamiennych wypowiedzi autora i wykonawcy kultowego utworu wielu już pokoleń rodaków: „Dziwny jest ten świat”. To zbierane przez lata, od 1990 roku, zapiski ze spotkań, nagrań i stenogramów, poprzez kompilację dały efekt w postaci poniższego "wywiadu". Warto w tym miejscu przypomnieć, że zdaniem czytelników "Polityki" najwybitniejszym wokalistą minionego stulecia został wybrany Czesław Niemen.
-----------------------------------------------------------
- Marlena Dietrich nazwała Pana rewelacyjnym artystą i nawet nagrała przebój: „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” Już na początku swojej kariery zdumiewał Pan swoją wszechstronnością: pisał Pan teksty, komponował piosenki, aranżował je, śpiewał, grał na wielu instrumentach. Zdolny, pracowity i ambitny. Ale jednocześnie „Sukces” Marka Piwowskiego wyszydził Pana sztukę i filozofię. Co mógłby Pan powiedzieć o prawdziwej cenie sukcesu?
- „Wyszydził” – to zbyt mocno powiedziane przez ciebie, choć niewątpliwie Marek Piwowski sprytnie, bardzo sprytnie a nawet inteligentnie zniekształcił piosenkę „Sukces”, w której śpiewałem, że nie sława, nie fortuna, lecz Miłość jest prawdziwym sukcesem. „Miłość” – pisz zawsze z wielkiej litery… W dalszym ciągu tak samo rozumuję. A na temat tych miraż i pogoni za nimi przytoczę fragment piosenki:
„Lepiej spojrzeć w jutra nic / znieść niemiłe / krytyk kretesy / poskręcanie w wątłą / nić / Bardziej strawne będą /sukcesy…”

- Co Pana – jako człowieka, wrażliwego twórcę – szczególnie ogranicza i uzależnia: wierzenia, przesądy, zasady, postępowania, doświadczenia, konwencje, normy? Z czym pan walczy?
- Tak wiele rzeczy mnie ogranicza, że nawet nie pokusiłbym się ich tu wyliczyć!... Natomiast jako człowiek przekorny, w przeciwieństwie do obsesji powszechnej walki – nie walczę. Jak wiemy, obsesja ta dochodzi do rozmiarów totalnego absurdu, kiedy człowiek – tak zwany bojownik – obrał sobie walkę za cel. Należy wreszcie postawić pytanie: czy i o pokój trzeba walczyć?! A może go czynić…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (61):

Sortuj komentarze:

"Wraz z jego odejściem skończyła się ważna epoka w dziejach polskiej muzyki. Być może królem piosenki był Elvis Presley,
ale ja wolałem Niemena. Czesław był niedoceniany przez polskie środowisko muzyczne. Mam żal do telewizji, że ostatnimi czasy zrezygnowała z pokazywania tego, co Czesław tworzył.
Na szczęście Niemen był artystą świadomym swojej wartości i nie przejmował się takim brakiem zainteresowania."
/Zbigniew Wodecki - na wiadomość o śmierci Cz. Niemena/

Komentarz został ukrytyrozwiń

... i ja dziękuję.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe uzupełnienie pod podanym linkiem, Witoldzie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 08:17

Dziękuję za przypomnienie wywiadu, zamyśliłam się nostalgicznie i tradycyjnie minutą ciszy uczciłam pamięć piosenkarza...Teraz słucham....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.01.2010 23:08

Marek
5*

Świetnie, że przypomniałeś wywiad. Kapitalna muzyka Niemena
Jedną z nich muszę tu zamieścić Jednego serca
http://www.youtube.com/watch?v=IJmg5_ROsJE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykle interesujący wywiad. Nawet trochę się wzruszyłam... Cz. Niemen był wyjątkową osobą - człowiek wielkiej wrażliwości, skromności i pokory... Gdy myślę o takich ludziach, jest mi od razu lepiej.
B. Olechnowicz w swojej książce napisał, że Niemen był samotną wyspą w artystycznym archipelagu. Myślę, że to trafne słowa również w kontekście tego, co znajduje się w wywiadzie. Dzięki za przypomnienie słów Niemena.
(5).

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.skarbiecmennicy.pl/catalogsearch/result/?q=Cz.+Niemen&x=13&y=15

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://kultura.wp.pl/title,Czeslaw-Niemen-na-monetach-kolekcjonerskich-NBP,wid,11251174,wiadomosc.html
http://www.nbpnews.nbportal.pl/pl/gz/niemen_monety_promocja_koncert_29_06_09
http://www.skarbiecmennicy.pl/monety-nbp/moneta-srebrna-cz-niemen-10-zl-kolo.html
http://i.wp.pl/a/f/jpeg/22502/niemen340.jpeg
http://www.skarbiecmennicy.pl/media/catalog/product/cache/1/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/m/o/moneta-srebrna-cz.-niemen-10-zl.png
http://www.tatromaniak.republika.pl/images/monety/niemen400.jpg
http://www.poradnik-numizmatyczny.pl/katalog-monet/412/10-zl-Czeslaw-Niemen.html
http://www.poradnik-numizmatyczny.pl/katalog-monet/413/10-zl-Czeslaw-Niemen.html
http://www.poradnik-numizmatyczny.pl/katalog-monet/402/2-zl-Czeslaw-Niemen.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.01.2010 11:31

....Choć czas jak rzeka jak rzeka płynie,
unosząc w przeszłość tamte dni....

Czas jak rzeka - słowa Cz.Niemen

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.01.2010 11:11

Pomyśleć, że czas tak szybko płynie! To JUŻ 6 lat od śmierci Niemena! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.