Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7518 miejsce

"Zło nie ma prawa być akceptowane". Wywiad z Grzegorzem Gackiem

"Los każe nieraz człowiekowi sięgnąć własnego upadku na dno i przeżyć, aby zrozumieć wiele rzeczy, zrozumieć samego siebie, aby ustalić sobie hierarchię wartości. I nie ma tu znaczenia wiek, wykształcenie itp.

Jedni mają to szczęście, że odkrywają swoje przeznaczenie, swoje miejsce, bardzo wcześnie a inni późno. Poza tym cierpię na nieuleczalną przypadłość, wierzę ludziom dookoła. I ta wiara, nie zabezpieczona żadnymi zaporami bezpieczeństwa, doprowadziła mnie poza nawias społeczny. Niestety nie uniknąłem w życiu sytuacji, w których swoimi porażkami skrzywdziłem kogoś. Dlatego w mojej społecznej aktywności jest coś z egoizmu. Podświadoma wiara, że każdy dobry uczynek, każda dobra inicjatywa przekreśla któryś z popełnionych błędów."Grzegorz Gacek

Na chwilę przed startem PRALNI. Od lewej- Andrzej Kliś, Danuta Bolewicz, Rafał Górski, Agnieszka M. Wasieczko i Grzegorz Gacek. / Fot. Z archiwum Grzegorza GackaGrzegorz Gacek to znany w Krakowie działacz społeczny, twórca i uczestnik wielu inicjatyw obywatelskich, przyjaciel społeczników i artystów z całej Polski. Rozmawiamy z nim o Krakowie, nowym portalu, który utworzył i szansach na realną demokrację między Bugiem a Odrą.

Beata Traciak: Miałeś i masz chyba ciekawe życie. Trochę czasu spędziłeś poza Polską "ucząc się kapitalizmu". Czy te nauki Cię rozczarowały?
Grzegorz Gacek: Tak, mieszkałem jakiś czas w Wiedniu. Mało krakowian wie, że jest to miasto, które około wieku temu zdecydowało, że mieszkanie jest prawem nie towarem i to miastu musi przypadać decydująca rola w polityce mieszkaniowej. Marzy mi się, aby kiedyś Krakowem zarządzali ludzie z taką wizją.
Nauki? Owszem, były takie, lecz zeszły one na dalszy plan przy innym efekcie, który mnie dotknął. Niestety - pobyt za granicą spowodował młodzieńcze zafascynowanie kapitalizmem.

Kojarzysz się mieszkańcom Krakowa głównie jako twórca Klubu Inicjatyw Społecznych "Pralnia" w roku 2009. Miejsce nie funkcjonowało zbyt długo, ale zdążyli tam wystąpić goście z całej niemal Polski: Agnieszka M. Wasieczko (Warszawa), Danuta Bolewicz (Szczecin), Roman Janiszek (Wałbrzych), Lech L. Przychodzki (Lublin) czy krakowski filozof społeczny, zmarły w lipcu 2010 Rafał Górski, także działacz związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza i powstającego wówczas pod Wawelem ruchu lokatorskiego. Goście z najwyższej półki - dlaczego więc "Pralnia" upadła?
Trudno mówić tutaj o kojarzeniu przez mieszkańców tego miejsca. Kojarzone są "Kawiarnia Naukowa", "Bunkier Sztuki" itp. Nasz klub, zanim na dobre mógł rozwinąć skrzydła, musiał zostać zamknięty. Nie ma co ukrywać- osoba, która po otwarciu klubu miała wnieść do niego dodatkowy kapitał, wycofała się.
Ja i mój przyjaciel, z którym uruchomiliśmy miejsce przy ul. Grabowskiego, nie byliśmy w stanie zainwestować. Efekt jest taki, że do dzisiaj spłacam resztę zadłużenia z tej nieudanej inicjatywy.

Zaczynając jednak od początku... Od dawna dręczyła nas konieczność stworzenia miejsca, w którym mogłyby rozmawiać ze sobą różne środowiska.
Z założeniem odrzucenia sporów drugorzędnych na bok, a rozmawiania o sprawach najważniejszych. A za taką najważniejszą rzecz uważamy znalezienie sposobu na odebranie steru w tym kraju totalnie skompromitowanym elitom spod różnych szyldów. Elitom, które od ponad dwudziestu lat nie były i nie są ani uczciwe, ani przewidujące, ani sprawne - a ich celem nie jest na pewno szczęście obywateli. PRALNIA - fotografia nieformalnego patrona- lidera wałbrzyskich biedaszybników, Władyslawa Wałowskiego / Fot. Z archiwum Grzegorza GackaPomimo krótkiej działalności udało się nam zorganizować kilka ciekawych wydarzeń. Jednym z nich była promocja książki Joanny i Andrzeja Gwiazdów "Gwiazdozbiór w Solidarności".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Iwona
  • Iwona
  • 04.07.2012 12:15

"Pralnia" była fajnym miejsce.
Jasne, że zdarzy się swoiste dyskusje, oczywiście także i kłótnie:-).
Ale było to miejsce wypracowywania WSPÓLNEJ płaszczyzny dla tych co UWAŻAJĄ się za lewicę i tych, co udają prawicę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.