Facebook Google+ Twitter

Złodzieje coraz bardziej aktywni na cmentarzach. Jak zapobiec kradzieżom?

Na cmentarzach grasują tzw. hieny cmentarne. Ich łupem padają wiązanki, wieńce, doniczki kwiatów, a także torebki osób, które zajęte sprzątaniem grobów, przestają zwracać na nie uwagę.

 / Fot. Silar/CC 3.0Na cmentarzach grasują tzw. hieny cmentarne. Ich łupem padają wiązanki, wieńce, doniczki kwiatów, a także torebki osób, które zajęte sprzątaniem grobów, przestają zwracać na nie uwagę. Jeżeli nie chcesz stracić z grobu doniczki kwiatów, wiązanki czy wieńca - zaznacz je wyróżniającą się farbą. Wieniec możesz też przymocować rowerowym łańcuchem, "linką", czy "kiełbasą" z zamkiem - radzi serwis zw.com.pl.

Niektóre kwiaciarnie warszawskie, łódzkie czy krakowskie, na specjalne życzenie klientów, znaczą farbą w sprayu kupowane kwiaty, wiązanki i wieńce. Zdaniem policji i służb miejskich większych miast, szczególnie częstym łupem złodziei stają się w tym roku wieńce, głównie sztuczne.

Farba znacząca zakupy powinna mieć inny kolor niż wieńce, kwiaty i dodatki. W żadnym przypadku naznaczanie nie może być i nie jest niszczeniem wieńca, kwiatów w doniczce czy wiązanki, ale celowym i wyraźnym (na ogół skutecznym) znaczeniem dla wyróżnienia i rozpoznania - tak, aby trudniej było je ponownie sprzedać. Znaczenie to widomy i czytelny znak dla potencjalnego kupca, kuszonego np. niską ceną, który powinien domyślać się, że oferowany "towar" został skradziony.

Dość skutecznym zabezpieczeniem sztucznego wieńca jest oznaczenie go napisem na jego tylnej części numeru grobu, na którym ma leżeć. Coraz częstsze i popularniejsze staje się też, mocowanie wieńców i kompozycji kwiatowych, do elementów nagrobka łańcuchem lub linką do roweru, z porządną kłódką albo kodowanym zamkiem - podpowiada właścicielka kwiaciarni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dojdzie, do tego że kwiaty, znicze i ozdoby będzie się przynosiło w specjalnej walizie , wyjmowało na czas obecności przy grobie, a następnie zabierało z powrotem do domu....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.