Facebook Google+ Twitter

Złodzieje napisu „Arbeit macht frei” zostali skazani

Szybkość, z jaką zostali osądzeni i skazani sprawcy kradzieży napisu z bramy KL Auschwitz wskazuje na to, że jednak polskie sądy są w stanie działać szybko. Międzynarodowa opinia publiczna działa jak swoisty „dopalacz" dla polskiego sądu.

Portal gazeta.pl opublikował dziś (18.03.2010) informację, że trzej z pięciu oskarżonych o udział w kradzieży napisu „Arbeit macht frei” zostali skazani na kary więzienia od 1,5 do 2,5 roku pozbawienia wolności bez możliwości zawieszenia.


Oczywiście nie zamierzam poddawać pod dyskusję czynu kradzieży, choć podejrzewam, że nie określiłbym sprawców mianem złych - raczej głupich. Bo naprawdę trzeba być totalnie ograniczonym, żeby ukraść napis znad bramy najsłynniejszego obozu zagłady. Można nie pamiętać o Treblince, Bełżcu albo Sobiborze (choć niezapomniana kreacja Rutgera Hauera w filmie „Ucieczka z Sobiboru” na stałe zagościła w świadomości konsumentów kultury popularnej), ale Auschwitz?!

Gdy media opublikowały informację o kradzieży napisu, opinia publiczna w Polsce i na świecie zatrzęsła się z oburzenia, a MSZ Izraela wyraził nawet opinię, że to jest jak akt wypowiedzenia wojny. Przez kogo? - Polskę? Słysząc komunikat MSZ Izraela niemal narobiłem w gacie ze strachu.

Bo przecież z Polską Izrael poradziłby sobie równie łatwo jak z Libanem w 2006 r. kiedy to w ramach odwetu za porwanie dwóch izraelskich żołnierzy zbombardowano stolicę Libanu - Bejrut - niszcząc infrastrukturę i de facto cofając cywilizacyjny zegar Libanu o jakieś 40 lat...
Albo w Strefie Gazy - największym getcie na świecie, w którym Izrael od lat prowadzi dyskryminacyjną politykę, zaś z okazji świąt Bożego Narodzenia 2008 r. IDF urządził tam sobie poligon, strzelając m.in. do karetek oraz budynków ONZ.

Rzecz jasna operacja „Płynny ołów” została przeprowadzona w ramach wojny z terroryzmem (choć wystrzeliwane ze Strefy Gazy kassamy rzadko trafiają w cel, zazwyczaj lądując gdzieś na pustyni), zaś na antenie mojego ulubionego radia Konstanty Gebert, dziennikarz niezwykle kompetentny w kwestii łamania praw człowieka, twierdził, że Izrael ma prawo się bronić...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

wojtek domachowski
  • wojtek domachowski
  • 02.01.2011 00:14

Panie Wojtku,
niestety smutna prawda jest, ze dzieciom izraelskim bardzo wczesnie zaczyna sie prac mozgi na temat rzekomego wspoluczestnictwa Polakow w Szoah. Chodzi mi o nauczanie historii, a w koncu wiadomo, ze pewne fakty historyczne mozna roznie interpretowac... Na szczescie mimo calego militaryzmu, ktory kojarzyc sie moze z panstwem co najmniej autorytarnym, uwazam, ze Izrael jest krajem demokratycznym.
Udowadniaja to filmowcy jak: Ari Folmen i jego Walc z Baszirem, Samuel Maoz, czy Avi Mograbi.
Powiedzmy sobie szczerze, ze tacy tworcy raczej nie mogliby robic filmow w Syrii, czy Iranie.
Natomiast faktem jest, ze w Auschwitz gineli glownie Zydzi.
Polakow zginelo tam ok 7% calej populacji wiezniow obozu.
Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5 Dobrze napisane !
Mam wrażenie, że ów wysoki wyrok ma zamieść pod dywan temat prztyczka w nos, którym niewątpliwie była -dla muzeum i jego ochrony-kradzież tego napisu, a raczej banalny sposób jej przeprowadzenia. Po początkowych zajawkach medialnych, że kradzieży dokonała doskonale zorganizowana grupa, okazało się, że dokonać mógł go każdy mający piłkę do metalu i kawałek drabiny.
Histeryczna reakcja Izraela jest zrozumiała, bo kraj ten od dawna zawłaszczył sobie wszystko co dzieje się na terenie byłego obozu oraz w mieście Oświęcim, przyznając sobie nawet wyimaginowane prawo decydowania o jego planie zagospodarowania przestrzennego.
Izraelczycy starają się nie pamiętać, że w Auschwitz ginęły również inne , nieżydowskie nacje. To nie pasuje do ich historii. Poza tym od wielu lat ich młodemu pokoleniu wkłada się do głowy tezę, że największymi antysemitami na świecie są Polacy.
Kto był w Izraelu, ten wie jak wredny stosunek do Polaków mają obywatele tego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.