Facebook Google+ Twitter

Złodzieje pomysłów

XXI wiek rządzi się swoimi regułami. Pod hasłem, kto pierwszy, ten lepszy, kryje się wiele przykrych doświadczeń. Dotyczy to wszystkich i każdej dziedziny życia. Wpadł Ci do głowy świetny pomysł, ok. Dzielisz się nim z innymi? Zastanów się.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś w pracy lub poza nią wpaść na genialny pomysł? Taki, który warto zrealizować dla dobra firmy, w której pracujesz, lub dla dobra społeczności którą się otaczasz? Podzieliłeś się tym pomysłem z kolegą, koleżanką, współpracownikiem? Przedstawił Twój pomysł szefowi jako swój? Nie powiedział o tym, że inspiracją do przedstawienia pomysłu byłeś Ty? Nazwijmy to po imieniu: to jest kradzież intelektualna!

Być może osoba, której ufasz bezczelnie Cię okradnie z tego, co wymyśliłeś, a potem jest to trudne do udowodnienia, że to wytwór Twojego umysłu. Wiąże się z tym wiele negatywnych uczuć, a jednym z nich jest rozczarowanie lub zawód, jeśli nie masz na tyle odwagi, by przeciwstawić się takiemu stanowi rzeczy. Z punktu widzenia prawa to wszystko jest trudne do zdefiniowania. Jak podaje wikipedia nazywa się to plagiatem, co krótko mówiąc, oznacza cyt.„skopiowanie cudzej pracy/pomysłu (lub jej części) i przedstawienie pod własnym nazwiskiem”. Plagiat z łacińskiego języka plagium oznacza bezpośrednio kradzież. Co w takim wypadku zrobić? Nie dzielić się pomysłami z innymi i nie ufać nikomu? Bo nawet wielkie autorytety jakimi są nauczyciele czy też naukowcy mogą zachować się nie w porządku wobec nas. Jeśli już decydujesz się podzielić swoimi myślami z innymi bądź gotowy na udowodnienie tego, że to właśnie Ty jesteś pomysłodawcą. Swoje pomysły zapisuj choćby na komputerze, oznacz datami i godzinami zapisu, może Ci się to przydać podczas udowadniania swoich racji.

Warto też wspomnieć, że Kodeks Etyki Dziennikarskiej mówi o tym, że „niedopuszczalna jest nieuczciwa konkurencja oraz przywłaszczanie cudzych prac, a nawet pomysłów”. Jest to moralnie niedopuszczalne, a wręcz naganne. Temat dość kontrowersyjny, ale warto walczyć o swoje racje.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.