Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6022 miejsce

Zlot Hufca ZHP Ostrowiec - rajd Szlakami Miejsc Pamięci Narodowej

W dniach 14 – 15 września 2013 roku odbył się VII Rajd Szlakami Miejsc Pamięci Narodowej - Zlot Hufca. Dzięki dotacji ze Starostwa Ostrowieckiego ponad 100 druhen i druhów wzięło udział w rajdzie.

VII Rajd Hufca ZHP Ostrowiec rozpoczął się przed budynkiem PKP. / Fot. archiwum Hufca ZHP OstrowiecRajd szlakiem miejsc związanych z ostrowieckim harcerstwem miał za zadanie przybliżyć młodzieży wiedzę o tym, że to ich rówieśnicy odgrywali ogromną rolę w kształtowaniu naszej historii.
Rajd rozpoczął się o godz. 9 przed budynkiem dworca PKP. W tym miejscu od 31 sierpnia do 6 września 1939 roku trwało wojenne Pogotowie Harcerzy i Harcerek. Młodzi ludzie pełnili całodobową służbę pomagając ewakuującym się cywilom i transportom wojskowym. Każdy mógł liczyć na kubek herbaty, kanapkę czy gorącą zupę. Chorzy i ranni otrzymywali pomoc medyczną. W akcję włączyli się harcerze, ich rodzice, księża, siostry zakonne, handlowcy i przedsiębiorcy z miasta. Tragicznym dniem był 4 września, dzień nalotu i bombardowania dworca. Wielu rannych, panika, zamieszanie. Zimną krew zachowali młodzi ludzie w szarych mundurach kierowani przez druhnę Bogusławę Janusz. W tym ważnym dla harcerzy miejscu wybrane zuchy i druhowie otrzymali barwy swoich drużyn i gromad zuchowych. Odbył się uroczysty apel z odśpiewaniem hymnu harcerskiego - „Wszystko co nasze Polsce oddamy”. Uczestnicy rajdu zapalili znicze, nie zapominając o rozstrzelanych 20 mieszkańcach Ostrowca w zemście za zabicie niemieckiego oficera. Tam też zapłonął znicz. Służba harcerska zakończyła się dopiero, gdy Niemcy wkroczyli do Ostrowca Świętokrzyskiego. Od tego czasu harcerze i harcerki podjęli działalność konspiracyjną.Zbiórka uczestników rajdu. / Fot. archiwum Hufca ZHP Ostrowiec

Szlak rajdu prowadził dalej do Parku Miejskiego do Pomnika Harcerzy. - Tu przypomnieliśmy chlubną historię Szarych Szeregów. Historię młodych ludzi, którzy w miarę swoich sił i możliwości walczyli o wolny kraj. Mimo grożących kar, z karą Przed Pomnikiem Harcerza w Parku Miejskim. / Fot. archiwum Hufca ZHP Ostrowiecśmierci włącznie, zdobywali wiedzę, zapewniali łączność, pomagali partyzantom, a nawet prowadzili akcje zbrojne. Nie mogło tu zabraknąć wspomnień o druhach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Niejedna łza popłynęła, gdy śpiewaliśmy piosenkę „Szare Szeregi”. Tu, w tak wyjątkowym miejscu najmłodsi z nas złożyli obietnicę zuchową i otrzymali zuchowe znaczki – opowiada przewodnik Anna Frankiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że jeszcze są samorządy, które wspierają harcerstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

„Wszystko co nasze Polsce oddamy” - miło wiedzieć, że ta pieśń nadal rozbrzmiewa w szeregach młodych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.