Facebook Google+ Twitter

Zlot tzw. nocnych marków

Trzeciego sierpnia w Niedźwiadach koło Szubina, rozpoczął się dziesiąty Ogolnopolski Zlot Miłośników Astronomii. Impreza potrwa do 6 sierpnia.

Każdemu, kto do 25 lipca zgłosił chęć uczestniczenia w zlocie, organizatorzy zapewnili możliwość prezentacji swoich dokonań i osiągnięć. W programie m.in. prelekcje, wykłady, obserwacje oraz konkursy. Przyznane zostaną dwie główne nagrody w kategorii astrofotografia oraz w kategorii sprzętowej za wykonanie lub modernizację instrumentu obserwacyjnego.

Zlot tzw. nocnych marków nie wiąże się z chorobliwą bezsennością i zamiłowaniem do hulaszczo-nocnego trybu życia.To spotkanie ludzi, których łączy podobna pasja, ciekawość i chęć zgłębienia tajemnic Wszechświata. Dlatego właśnie noc, dzięki której możemy obserwowac gwiazdy ''gołym okiem'', jest wielkim sprzymierzeńcem zawodowych astronomów, astronomicznych pasjonatów jak i również początkujących miłośników i obserwatorów nieba.

Teren zlotu położony jest z dala od miejskich świateł, gdzie panują bardzo dobre warunki obserwacyjne. W takim miejscu, z łatwością można wypatrzyć ''spadającą gwiazdę'', która podobno spełnia nawet najskrytsze życzenia. Choć ''spadające gwiazdy'', fachowo zwane meteorytami, wcale nie są gwiazdami, a jedynie okruchami skał, które spalają się podczas lotu przez atmosferę, to i tak warto przygotować sobie listę najważniejszych marzeń i życzeń.

Sierpniowe niebo obfituje w ''spadające gwiazdy'', ponieważ w tym czasie aktywny jest rój Perseidów. Maksimum przypada na dzien 12 sierpnia. Może warto zrezygnować wtedy z zabaw, turystycznych wycieczek, kina, snu i być świadkiem tego cudownego zjawiska?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.