Facebook Google+ Twitter

Złote Lwy festiwalu filmowego w Gdyni dla Małgorzaty Szumowskiej

Film "Body/Ciało" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej otrzymał główną nagrodę na zakończonym 19 września 2015 roku 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Plakat do filmu Małgorzaty Szumowskiej. / Fot. materiał prasowyNie była to jedyna nagroda dla tego filmu - nagrodzono również grającego w nim główną rolę męską Janusza Gajosa i debiutującą Justynę Suwałę; nagrody przyznano też odpowiedzialnym za dźwięk w "Body/Ciało" Marcina Jachyrę, Kacpra Habisiaka i Marcina Kasińskiego. Srebrne Lwy otrzymał film Janusza Majewskiego "Excentrycy" z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Platynowe Lwy za całokształt twórczości wręczono Tadeuszowi Chmielewskiemu, twórcy m.in. filmu "Nie lubię poniedziałku".

Aktorskie nagrody, poza wspomnianymi wyżej artystami, otrzymali także: Krzysztof Stroiński (główna rola męska w "Anatomii zła"), Agnieszka Grochowska (główna rola żeńska w "Obcym niebie") oraz wykonawcy najlepszych zdaniem jury drugoplanowych ról: Wojciech Pszoniak w filmie Majewskiego i Maria Semotiuk w "Letnim przesileniu". Nagrody za reżyserię i najlepszy scenariusz otrzymał Magnus von Horn, twórca filmu "Intruz". Najlepszym debiutem reżyserskim okazały się "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej.

Jury pracujące w tym roku pod kierunkiem Allana Starskiego doceniło także najnowszy film Jerzego Skolimowskiego "11 minut", przyznając mu nagrodę specjalną za oryginalność koncepcji artystycznej; nagrodziło także muzykę Pawła Mykietyna i montaż Agnieszki Glińskiej. Nagrodę za zdjęcia przyznano Jerzemu Zielińskiemu, operatorowi w filmie "Letnie przesilenie". laureatami nagród w pozostałych kategoriach zostali: Jagna Janicka (scenografia w filmie "Hiszpanka"), Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch (kostiumy w tym samym filmie), Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek (charakteryzacja w "Córkach dancingu"). Po raz pierwszy przyznano też nagrodę "Złotego Pazura" dla filmu prezentowanego w sekcji "Inne spojrzenie" - otrzymał ją Mariusz Grzegorzek za "Śpiewający obrusik".

Tegoroczny festiwal w Gdyni miał charakter jubileuszowy, dlatego też widzowie TVP i internauci mieli możliwość wyboru najlepszego filmu, aktorki, aktora i muzyki 40 - lecia. Te zaszczytne tytuły otrzymali: film "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka, Jadwiga Barańska, Janusz Gajos i muzyka Wojciecha Kilara do "Ziemi obiecanej". Taśmę Pamięci odebrała wdowa po reżyserze Wojciechu Jerzym Hasie, a Platynową Taśmę - Andrzej Barański, twórca takich filmów, jak "Księstwo", "Kramarz" czy "Kobieta z prowincji".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wadze odpowiedzialne za rodzimy film gloszą w publicznej telewizji peany na cześc sukcesów polskiego kina, czy tak jest rzeczywiście wyjąwszy nurt postholocaustowy nagradzany Oscarem? Porówniję poski film i seriale z tureckimi, nasi filmowcy już nawet w polowie nie dorównują tym drugim i co ciekawe nie korzystają z tureckich doświadczeń filmowych. Zresztą czy robią to także portalowi intelektualiści, by nie szukac zbyt daleko?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niegdyś echa gdyńskiego Festiwalu za sprawą replik docierały silnie do Elbląga. Sytuacja już od kilku lat się zmieniła na niekorzyść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.