Facebook Google+ Twitter

Złote ślimaki rozdane po raz szósty!

Wczoraj zakończył się, trwający od piątku w Łodzi, VI Międzynarodowy Festiwal Animacji - ReAnimacja 2009. Nawet piękna, słoneczna pogoda nie powstrzymała wielbicieli filmów animowanych od zaszycia się w dwóch salach łódzkiego kina Charlie.

Plakat festiwalu ReAnimacja 2009 / Fot. materiały organizatoraNajwiększym zainteresowaniem widzów cieszyła się oczywiście część konkursowa. Były też spotkania z twórcami, wykłady, no i masa filmów z całego świata.

Do konkursu głównego zakwalifikowały się 52 filmy, które walczyły o Złotego ślimaka. Widzowie mogli zobaczyć produkcje z takich krajów jak: Estonia, Chorwacja, Czechy, Białoruś, Niemcy, Szwajcaria, Hiszpania, Portugalia, Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Kolumbia, Argentyna i Polska. Zaprezentowane animacje powstały w bardzo różnych technikach, od komputerowych, 2D, 3D aż po rysunkowe i malarskie. Wybór najlepszego filmu był trudny, ale ostatecznie jury postanowiło nagrodzić ośmiominutowy, wykonany techniką malarską obraz produkcji francusko-belgijskiej pod tytułem Malban. Reżyserka, Elodie Bouédec, opowiedziała o niezwykłych przygodach małej Claude podczas wakacji nad morzem. Wyróżnione zostały także dwa inne filmy – She who measures, wykonany w technice 3D chorwacki film w reżyserii Velijko Popovica oraz wykonany techniką rysunkową portugalski Chicken stew, którego reżyserką jest Joana Toste.

Oddzielną nagrodę jury przewidziało dla najlepszych filmów polskich. W tej kategorii wygrała Balbina Bruszewska i jej film Miasto płynie. Wyróżnione zostały również Mr. F. Szymona Łukasika i Bird’s song Pawła Prewenckiego. Tradycyjnie też została przyznana nagroda publiczności. Tym razem widzowie wybrali szwajcarski film Signalis. Jest to wykonana techniką lalkową historia uroczej łasiczki, która mieszka i pracuje w sygnalizatorze drogowym.

Oprócz bloków konkursowych publiczność mogła zapoznać się z przeglądami tematycznymi, które zostały poświęcone konkretnym twórcom. Były to filmy takich artystów jak Jan Švankmajer, Priit Pärn czy Simone Massi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.