Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10869 miejsce

"Złote żniwa" to jeszcze pestka. Rozmowa z Piotrem Kadlčikiem

Książki Grossa mają to do siebie, że budzą gorące dyskusje, podnoszą temperaturę opinii publicznej i burzą utrwalone od lat mity. "Złote żniwa" są opowieścią smutną, krwawą i niestety prawdziwą - twierdzi Piotr Kadlčik.

Więźniowie obozu śmierci / Fot. public domain,http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ebensee_concentration_camp_prisoners_1945.jpg"Antypolska", "niedokładna", "operująca przesadą" - taka, zdaniem wielu polskich recenzentów, jest książka autorstwa Jana Tomasza Grossa "Złote żniwa". Ta lektura gwałtownie podniosła temperaturę w polskim środowisku akademickim. Polscy socjologowie, historycy i dziennikarze rozpętali gorącą dyskusję, usiłując rozprawić się z kontrowersyjną treścią "Złotych żniw". Ale czy przesłanie książki rzeczywiście jest tak fałszywe, tak antypolskie?
Piotr Kadlčik - Książki Grossa mają to do siebie, że w mgnieniu oka budzą gorącą dyskusję na temat, o którym przeważnie się milczy. Jednakże treść zawarta w tej monografii nie jest wcale odkrywcza. Nie są to nowe fakty. O kopaczach z Treblinki i przejmowaniu przez Polaków żydowskiego mienia w czasie wojny wiedzieliśmy od zawsze. Wielu autorów o tym pisało. Znane są relacje osób, które przeżyły koszmar holocaustu - były bezpośrednimi świadkami tych wydarzeń. To właśnie te wspomnienia są dla mnie najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Na tych relacjach opierał się również Gross, pisząc "Złote żniwa". O konfabulacji nie może być mowy.

Ale czy rzeczywiście te wydarzenia były tak masowe, tak krwawe? Wielu krytyków oskarża Grossa o skrajną przesadę.
"Złote żniwa" to jeszcze pestka. Koszmar holocaustu był o wiele bardziej drastyczny. Możemy sięgnąć choćby do pracy Jana Grabowskiego "Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945", gdzie odnajdziemy o wiele straszniejsze, bardziej krwawe, ale wciąż prawdziwe relacje z tamtego okresu.

Czy książka Grossa burzy utrwalony przez lata mit Polaka ratującego Żydów?
Taka ikona dobrego Polaka, który ratował Żydów, jest zbyt uogólniona. Przykładu legendarnej rodziny Ulmów, zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów, nie można odnieść do wszystkich Polaków. Takich, jak Ulmowie, w czasie wojny niestety nie było wielu. Większość ludności cywilnej wyzyskiwała ściganych przez Niemców Żydów. Gross nie obarcza całego narodu polskiego ciężarem zbrodni holocaustu, lecz naświetla fakt, iż nad ludnością żydowską w tych strasznych czasach znęcali się nie tylko Niemcy. Ta książka jest historyczną monografią, a nie publicystyką opartą wyłącznie na opinii autora.

Jak wyglądają teraz stosunki polsko-żydowskie? Czy antysemityzm został bezpowrotnie zażegnany?
Pokolenia się zmieniają, uczymy się tolerancji. Osobiście w kręgu swoich znajomych i przyjaciół nigdy nie miałem do czynienia z tzw. antysemityzmem. Niemniej jednak nie jest to problem przeszłości. Wystarczy wejść na forum internetowe dotyczące Żydów i przeczytać komentarze internautów. Zapewniam, że spotka się tam Pan z mową nienawiści oraz antysemityzmem.

Piotr Kadlcik / Fot. kancelaria Prezydenta RP/GNU 1.2/http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Lech_Kaczynski_Chanuka_10_12_2007_(03).jpg&filetimestamp=200712131Piotr Kadlčik jest polskim filologiem i tłumaczem. Przewodniczy Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Jest aktywnym działaczem społecznym oraz promotorem wielu akcji i spotkań dotyczących kultury oraz obyczajowości żydowskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 03.05.2011 22:50

Do P.Stan Borys - Niestety źle Pan mnie zrozumiał. Nie miałam na myśli o zapominaniu o Holokauście oraz aktach antysemityzmu czy też okrutnych zbrodni na osobach wyznania mojżeszowego w czasie wojny lub po wojnie. Miałam na myśli,znając różne historie dziadków, rodziców ,którzy przeżyli wielką traumę,że często odbija się to na psychice ich dzieci. Poznałam wiele takich osób i myślę,że dla ich dobra byłoby lepiej,gdyby potrafili przestać wciąż o tych okropnościach myśleć.Życie idzie dalej. Takich wielkich krzywd nikt nikomu nigdy nie odda ale istnieją na świecie także i dobrzy ludzie a i czasy się zmieniają. Trudno jest żyć komuś bez odrobiny zaufania w dobro ludzkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Danielo oni doskonale pamiętają , jak sami mordowali -czytaj Hannah Arendt "Eichmann w Jerozolimie".

Jednak ta pamięć powoduje zamęt w myśleniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie podchodzenie do tematu: "To nie ja, to on, to Leon!" Do niczego nie prowadzi. Warto się jednak zastanowić nad tym tematem. Dla mnie jest zbyt bolesny, więc nic nie powiem, ale wskażę: <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba przyszedł czas by ci z USA potrafili przyznać się do zbrodni zaniechania w czasie gdy ich pobratymcy ginęli w Obozach zagłady. A Grossowi współczuję. Niech modli się o zdrowie bo o rozum już za późno.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Juszkiewicz
  • Józef Juszkiewicz
  • 12.04.2011 10:13

CHCIAŁBYM ABY PAN GROSS OPISUJAC SKRAJNĄ PRZESADĘ O BYŁYCH NIECNYCH SZKODACH CZYNIONYCH PRZEZ POLAKÓW ŻYDOM -NAPISAŁ CO JEGO ZIOMKOWIE ROBILI POLAKOM W NKWD NA KRESACH I NIETYLKO NIECH OPISZE BANDY PSEŁDO PARTYZANCKIE PANÓW BRACI NA POLESIU. ORAZ BARDZO DOKŁADNIE O NIBY HOLOKAUSCIE W KIELCACH. POTWIERDZAM W CALEJ ROZCIĄGLOŚCI WYPOWIEDŻ PANA KOSSAKOWSKIEGO :( ŻE HITLERA JUZ NIEMA.) A ŻYDZI SAMI SOBIE PROKURUJĄ NA WŁASNE ŻYCZENIE ANTYSEMITYZM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!itd................ ............
Józef Juszkiewicz

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stan Borys
  • Stan Borys
  • 12.04.2011 06:22

"Marta Dutkiewicz" chyba nie zauważyłaś, że wolno myśleć /póki co/ każdemu na co ma ochotę, Witold Kossakowski: polityka państwa Izrael ma się do holocaustu jak Powstanie Warszawskie do Pragi '68, a Wasze komentarze do tematu wnoszą mizerną jakość; o kopaczach z Treblinki Polityka donosiła już lata temu i jest to fakt znany powszechnie, znów o Sprawiedliwych upominają się zazwyczaj nie wspomniani, prawda jest ponura: większość stała z boku i cieszyła się, że "nie oni", a część zwyczajnie biła kasę na ludzkim cierpieniu... niby to dzisiaj ludzie są inni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hitlera już nie ma ale są inni :( Niestety, Żydzi często prokurują sobie ich na własne życzenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 11.04.2011 23:08

Czy Żydzi, z całym dla nich szacunkiem, potrafią obecnie zapomnieć o całym złu Holokaustu? To ciągłe myślenie o tym,wspominanie nic dobrego Im nie przynosi.Tylko obciąża Ich psychikę oraz Ich dzieci. Sami sobie robią krzywdę utożsamiając się wciąż z ofiarami.Dziś nie ma już Hitlera i nikt Ich nie chce zabić. Jest dużo książek i dużo dokumentów o Holokauście. Uważam,że książki pana Grossa pogarszają ralacje polsko- żydowskie zupełnie niepotrzebnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.