Facebook Google+ Twitter

Złotówka łagodzi podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-16 13:00

Osoby spłacające kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich z miesiąca na miesiąc płacą coraz wyższe raty. Kolejne skoki trzyma w ryzach jedynie mocna pozycja naszej rodzimej waluty

Szwajcarski bank centralny już po raz czwarty w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy podniósł właśnie swoje stopy o 0,25 procenta. Nie zaskoczył analityków, którzy przed końcem roku spodziewają się jeszcze jednej lub dwóch podwyżek.

Mógł jednak zaniepokoić osoby, które niedawno zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. – Powody do obaw mają przede wszystkim ci, którzy brali pożyczki będąc na krawędzi swoich możliwości finansowych – mówi prof. Krzysztof Jajuga z wrocławskiej Akademii Ekonomicznej.

Spadający frank

fot. AKPAPrzykładowo rata kredytu w wysokości 200 tysięcy złotych na 30 lat skoczyła w ciągu roku o ponad 100 złotych. I pewnie po kolejnej podwyżce stóp pięłaby się dalej w górę, gdyby nie słabnący kurs franka.– Co więcej, obserwowany od trzech miesięcy spadek notowań franka powoduje, że obecna rata kredytu może być wręcz niższa niż na przykład w czerwcu – podkreśla Emil Szwed, analityk z Open Finance.

Taka sytuacja może się jednak długo nie utrzymać. Powód? – W całej Europie mamy do czynienia z tendencją do podnoszenia stóp procentowych – mówi prof. Krzysztof Jajuga. To oznacza, że w najbliższym czasie także w Polsce czekają nas podwyżki, pomimo że Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie cięła stopy w tym roku. To poskutkuje osłabieniem złotego i kolejnym wzrostem rat kredytów we frankach. Analitycy przestrzegają jednak przed nieprzemyślanym przewalutowywaniem pożyczek z waluty obcej na złotówki. Zaznaczają, że na razie nie ma takiej potrzeby, bo często koszty takiej operacji mogą być wysokie.

Pójdą za złotówką

Już od prawie roku raty kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich i w złotówkach zbliżają się do siebie, przez to te pierwsze stają się coraz mniej opłacalne. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku różnica w racie kredytu w tych walutach sięgała 250 złotych. Dziś nie przekracza 200 złotych. Specjaliści uważają, że w ciągu najbliższych 2, 3 lat kredyty w złotówkach mogą nawet stać się bardziej atrakcyjne.
Łukasz Pałka
ma
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Najlepiej byłoby, aby Szwajcarzy raz a dobrze podwyższyli wartość franciszka i potem można spokojnie brać kredyt mieszkaniowy na 30 lat. Oczywiście dla poprzednich kedytobiorców to koszmar byłby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.