Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1955 miejsce

„Złoty Jubileusz” malarki Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej

„Złoty Jubileusz” to tytuł wystawy malarstwa Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej (78 l.) znanej z tworzenia wizerunków dzieci. Jej prace do 30 kwietnia można oglądać w Galerii Nowej Łódzkiego Domu Kultury.

"Dziewczynka z gołębiem"; (olej na płótnie). / Fot. Mirosława Kasowska Prezentacja została przygotowana z okazji 50-lecia pracy twórczej artystki. Są to oleje na płótnie, akwarele, gwasze. Chciałoby się napisać: Któż nie zna tych portretów. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku te duże dziecięce oczy patrzyły z wielu kartek pocztowych. Krajowa Agencja Wydawnicza wypuściła bowiem na rynek reprodukcje cyklu „Dzieci świata” oraz wizerunków małych Polaków w strojach ludowych. Wtedy miało też miejsce apogeum popularności Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej.

"Jacek i gołębie" (olej na płótnie). / Fot. Mirosława Kasowska Na wystawie zgromadzono wiele z tamtych prac. Jest m.in. sławna „Dziewczynka z gołębiem” (olej na płótnie), którą w 1978 r.wybrano do propagowania idei budowy Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą. Oglądać też możemy oryginał „Agatki z pieskiem” (akwarela), „Jacka i gołębi” (olej na płótnie) i „Spaceru w kwiatach" (akwarela, gwasz). Fascynujące są portrety wykonane dzieciom z krajów odmiennych kulturowo m.in. "Dzieci Egiptu".

Od lewej "Spacer w kwiatach" (akwarela, gwasz) i "W świątecznym nastroju" (akwarela, gwasz). / Fot. Mirosława Kasowska W Galerii Nowej prezentowane są również suknie wieczorowe projektu Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej. Bije z nich prostota i elegancja, ale jednocześnie z racji na formę i kolor są pełne życia. Misterne, skromne zdobienia dopełniają całości i przyciągają wzrok do tych kreacji.

Prace Danuty Muszyńskiej-zamorskiej. / Fot. Mirosława Kasowska Osobom starszym i tym w średnim wieku wystawa umożliwia przeniesienie się w czasie, powrót do przeszłości i obejrzenie jednego z symboli młodości w oryginale. Młodsze roczniki mają szansę poznać twórczość artystki, która chyba tak jak nikt od czasu Stanisława Wyspiańskiego, malowała dzieci. Jak nikt bo z takim sercem. A ma je ona wielkie. Znana jest z udziału w wielu akcjach charytatywnych.

"Agatka z pieskiem"; (akwarela). / Fot. Mirosława Kasowska Wernisaż wystawy odbył się 3 kwietnia. Tego dnia Danuta Muszyńska-Zamorska została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Srebrnym Orderem „Zasłużony Kulturze” Gloria Artis. Wcześniej – w 1985 r. za całokształt twórczości odznaczono ją Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1988 r. Honorową Odznaką Miasta Łodzi. Malarka miała prawie 150 wystaw indywidualnych (w tym 40 zagranicznych) oraz brała udział w ok. 80 wystawach zbiorowych. Z okazji 50-lecia twórczości artystki Łódzki Dom Kultury wydał bogato ilustrowany album poświęcony jej dorobkowi. Ukaże się także cykl pocztówek z pracami malarki.

"Dzieci Egiptu" (olej na płótnie). / Fot. Mirosława Kasowska Wystawa „Złoty Jubileusz” będzie prezentowana też w innych miastach.
Maj – Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim
Maj – Muzeum Miasta Wrocławia
Czerwiec – muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach
Lipiec - Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu
Lipiec/Sierpień – Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pamiętam z dzieciństwa pocztówki z cudownymi dziećmi namalowanymi przez Panią Danutę. + za przypomnienie jej twórczości

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieci - piękny, wdzięczny temat, a
portrety pełne czaru i ciepła. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam je.. i nadal mi się podobają

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdeczne gratulacje dla Pani Danuty od osoby w... pewnym wieku, która do dziś kolekcję pocztówek z reprodukcjami prac Artystki przechowuje. :-)
Mirko, dziękuję za powrót do przeszłości i miłych wspomnień. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.