Facebook Google+ Twitter

Złoty kruszec na kwiatach

Są jak małe sztabki cennego kruszcu. Od pewnego czasu, w wyniku niedoboru próchniejących drzew, te śliczne chrząszcze, polskie skarabeusze, zmniejszają swoją liczebność.

Kruszyca złotawka ( Cetonia aurata ) / Fot. Artur HampelMoże to zmienić obecna polityka Lasów Państwowych, która zaleca pozostawianie próchniejących drzew liściastych w lesie.

Kruszyca złotawka (Cetonia aurata) jest jednym z najpiękniejszych chrząszczy żyjących w Polsce. Dorasta do wielkości około 25 mm. Pojawia się już wczesną wiosną. Co ciekawe, lata tylko i wyłącznie w dni słoneczne. Jest tak zwanym gatunkiem heliofilnym. Przy niesprzyjającej aurze i w nocy spokojnie przeczekuje zagrzebana w ziemi.

Podczas lotu są bardzo głośne i potrafią wystraszyć człowieka, zjawiając się nagle i szybko, głośno przy tym brzęcząc. Charakterystyczny jest sposób lotu tego owada. Otóż lata on ze złożonymi pokrywami, a nie jak inne chrząszcze, co nadaje mu gracji i lepszej sterowności.

Prawdziwą ozdobą są siedzące na kwiatach, głównie roślin z rodziny baldaszkowatych, oraz kwiatów takich roślin jak bez, jarzębina. Sprawiają Kruszyca złotawka ( Cetonia aurata ) / Fot. Artur Hampelwrażenie prawdziwych klejnotów zagubionych wśród bujnych kwiatostanów.

Owady te potrzebują do swojego rozwoju spróchniałych pni drzew liściastych takich jak dąb i brzozy, również wierzby.

Napisałem o tym, bo jeśli nie boicie dużych chrząszczy, to zapewnienie im warunków rozwoju w waszym ogrodzie, począwszy od wiosny, poprzez całe lato, będzie piękną jego ozdobą. Nie musimy też się martwić o to, że wyrządzą jakieś szkody, bo to praktycznie niemożliwe.

Kruszyce są dość popularnymi i cenionymi owadami hodowanymi w niewoli przez pasjonatów. Ja Was zachęcam do hodowli, w której będą wolne. W dni słoneczne mienią się na złoto i zielono majestatycznie i powoli podjadając drobne kwiatki i zjadając pyłek.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Spacerując po lesie, przy odrobinie szczęścia, można spotkać pięknego chrząszcza. Wystarczy przykucnąć i przyjrzeć mu się z bliska, jaki jest śliczny. Są bardzo pożyteczne w lasach i nie tylko. Kiedyś było ich więcej, ale obecna "kosmetyka" lasów zmniejszyła ich liczebność. Pozdrawiam i pięć gwiazdek zostawiam...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, pewnie zachwycona by nie była. Chyba, że jest jakimś "zapalonym" entomologiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Romek
  • Romek
  • 20.09.2012 09:29

Ciekawe co by powiedziała moja dziewczyna, gdybym ją w ten sposób ozłocił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.