Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoty kruszec na kwiatach

Artur Hampel
Artur Hampel
Kruszyca złotawka ( Cetonia aurata )
Kruszyca złotawka ( Cetonia aurata ) Artur Hampel
Są jak małe sztabki cennego kruszcu. Od pewnego czasu, w wyniku niedoboru próchniejących drzew, te śliczne chrząszcze, polskie skarabeusze, zmniejszają swoją liczebność.

Może to zmienić obecna polityka Lasów Państwowych, która zaleca pozostawianie próchniejących drzew liściastych w lesie.

Kruszyca złotawka (Cetonia aurata) jest jednym z najpiękniejszych chrząszczy żyjących w Polsce. Dorasta do wielkości około 25 mm. Pojawia się już wczesną wiosną. Co ciekawe, lata tylko i wyłącznie w dni słoneczne. Jest tak zwanym gatunkiem heliofilnym. Przy niesprzyjającej aurze i w nocy spokojnie przeczekuje zagrzebana w ziemi.

Podczas lotu są bardzo głośne i potrafią wystraszyć człowieka, zjawiając się nagle i szybko, głośno przy tym brzęcząc. Charakterystyczny jest sposób lotu tego owada. Otóż lata on ze złożonymi pokrywami, a nie jak inne chrząszcze, co nadaje mu gracji i lepszej sterowności.

Prawdziwą ozdobą są siedzące na kwiatach, głównie roślin z rodziny baldaszkowatych, oraz kwiatów takich roślin jak bez, jarzębina. Sprawiają wrażenie prawdziwych klejnotów zagubionych wśród bujnych kwiatostanów.

Owady te potrzebują do swojego rozwoju spróchniałych pni drzew liściastych takich jak dąb i brzozy, również wierzby.

Napisałem o tym, bo jeśli nie boicie dużych chrząszczy, to zapewnienie im warunków rozwoju w waszym ogrodzie, począwszy od wiosny, poprzez całe lato, będzie piękną jego ozdobą. Nie musimy też się martwić o to, że wyrządzą jakieś szkody, bo to praktycznie niemożliwe.

Kruszyce są dość popularnymi i cenionymi owadami hodowanymi w niewoli przez pasjonatów. Ja Was zachęcam do hodowli, w której będą wolne. W dni słoneczne mienią się na złoto i zielono majestatycznie i powoli podjadając drobne kwiatki i zjadając pyłek.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto