Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18207 miejsce

Złoty Lew dla Roya Anderssona. 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji zakończony

20 filmów z całego świata walczyło o Złotego Lwa na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Główna nagroda powędrowała do Roya Anderssona za film "Gołąb usiadł na gałęzi zastanawiając się nad egzystencją". Drugą co do ważności nagrodę - Srebrnego Lwa otrzymał Andriej Konczałowski za "Białe noce listonosza".

 / Fot. PAP/EPA/ETORRE FERRARIMiędzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to najstarsza impreza filmowa na świecie. Zainaugurowany został w 1932 roku. W tym roku odbył się już po raz 71. Najważniejszą nagrodą festiwalu jest Złoty Lew, którego 6 września otrzymał szwedzki reżyser Roy Andersson za film "Gołąb usiadł na gałęzi zastanawiając się nad egzystencją". Jak podaje PAP "Gołąb..." to czarna surrealistyczna komedia z wątkami horroru i pełnej absurdów fantazji.

Film Anderssona to portret szwedzkiego społeczeństwa. To kontynuacja wątku podjętego w poprzednich filmach tego reżysera: "Pieśni z drugiego piętra" i "Do ciebie, człowieku". To trylogia opowiadająca o ludziach, którzy każdego dnia walczą z własną bezsilnością, o współczesnym zagubieniu i wielkiej potrzebie nadania życiu sensu. W filmach Anderssona tragizm przeplata się z komizmem, a przeszłość z teraźniejszością. Sam Andersson porównywany jest do Federico Felliniego, włoskiego reżysera i scenarzysty filmowego uznawanego za jednego z najbardziej wpływowych i najważniejszych reżyserów w historii kina.

Drugą co do ważności nagrodę, czyli Srebrnego Lwa otrzymał Andriej Konczałowski za "Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna". To historia listonosza mieszkającego "w zapomnianej wiosce, gdzieś na końcu świata".

Kolejną ważną nagrodę, Grand Prix jury otrzymał duńsko-fińsko-indonezyjsko-norwesko-brytyjski dokument "The Look of Silence", którego autorem jest Amerykanin Joshua Oppenheimer. Film opowiada o masakrach ludności w Indonezji w latach 60. minionego wieku i jest kontynuacją obrazu "The Act of Killing".

Przewodniczącym jury był francuski kompozytor muzyki filmowej Alexandre Desplat. W jury znaleźli się również Joan Chen, Philip Groening, Tim Roth, Carlo Verdone.

Mimo, że żadna polska produkcja nie walczyła o Złotego Lwa, na festiwalu nie zabrakło polskiego akcentu. Ostatniego dnia odbył się nadzwyczajny pokaz "Idy" Pawła Pawlikowskiego. Obraz polskiego reżysera został okrzyknięty arcydziełem i jest jednym z trzech finalistów, nominowanych do nagrody Lux przyznawanej przez Parlament Europejski wybitnym dziełom kinematografii.

Konkurs główny:

Złoty Lew: Roy Andersson - "„Egzystencjalne refleksje gołębia siedzącego na gałęzi”
Srebrny Lew za reżyserię: Andriej Konczałowski - "Białe noce listonosza"
Wielka Nagroda Jury: Joshua Oppenheimer - "The Look of Silence"
Puchar Volpi dla aktorki: Alba Rohrwacher - "Hungry Hearts
Puchar Volpi dla aktora: Adam Driver - "Hungry Hearts"
Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla młodego aktora lub aktorki: Romain Paul - "Le dernier coup de marteau"
Nagroda za Scenariusz: Rakhshan Bani Etemad i Farid Mostafavi - "Tales" Iran
Nagroda Specjalna Jury: Kaan Müjdeci - "Sivas"

Sekcja Horyzonty:

Film: Chaitanya Tamhane, "Court"
Reżyseria: Naji Abu Nowar, "Theeb"
Nagroda Jury: "Belluscone. Una Storia siciliana"
Aktor lub aktorka: Emir Hadžihafizbegović, "Takva su pravila"
Film krótkometrażowy: "Maryam"


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.