Złoty Majewski! Polacy zdobywają drugi medal w Pekinie!

Łukasz Wolski
Tomasz Majewski zdobył złoty medal w pchnięciu kulą na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. To już drugi polski medal. Wcześniej po srebro sięgnęli nasi szpadziści. Dobre radzą sobie także wioślarze. Dwie polskie osady awansowały do finałów.

Mamy złoty medal Igrzysk Olimpijskich! W konkursie pchnięcia kulą, najlepszy okazał się Tomasz Majewski. Polak był dziś rewelacyjny i nie dał rywalom szans. Nasz kulomiot pchnął kulą na odległość 21,51 m. Drugi dziś, Amerykanin Christian Cantwell, uzyskał "zaledwie" 21,09. Trzeci był Białorusin Michniewicz (21,05). Wcześniejszy rekord życiowy Majewskiego wynosił 21,04. Dzięki wspaniałemu występowi naszego rodaka w Pekinie, usłyszeliśmy dziś Mazurka Dąbrowskiego.

Polscy szpadziści ze srebrem!

Po pokonaniu w dramatycznym półfinale Chińczyków, Polakom przyszło się zmierzyć z
reprezentacją Francji. Mistrzowie świata okazali się jednak zbyt silni. Polacy ulegli 29: 45. Nasi reprezentanci walczyli w składzie: Tomasz Motyka, Radosław Zawrotniak i Robert Andrzejuk ( zastąpił Adama Wierciocha, który także otrzyma medal ). Polacy zaczęli w miarę dobrze. Motyka pierwszą walkę przegrał 4: 5, potem było już tylko gorzej. Francuzi odskoczyli na około 15. punktów i nie oddali już prowadzenia. W trakcie walki bardzo fair postąpił Tomasz Zawrotniak, który nie atakował Francuza, gdy ten odniósł kontuzję. Gest Polaka został nagrodzony gromkimi brawami.

Zmagania lekkoatletów

W finale rzutu młotem zobaczymy Szymona Ziółkowskiego. Mistrz olimpijski z Sydney, także w pierwszej próbie zapewnił sobie awans do finału. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 78 m, a Polak rzucił młotem na odległość 79,55 m. Dało mu to drugą pozycję. Lepszy był tylko Węgier Krisztian Pars, który posłał młot na odległość 80,07m. W finale trzeba będzie posłać młot na znacznie dalszą odległość.

Wioletta Frankiewicz ( dawniej Janowska ) awansowała do finału biegu na 3000 m z przeszkodami ( popularny Steeplechase ). Polka w swoim biegu była 3. a czas 9.21,88 dał jej czwarty wynik dnia. To także jej najlepszy wynik w tym sezonie. Do finału nie zdołała awansować druga nasza reprezentantka Katarzyna Kowalska. Czas 9.47,02 dał jej dopiero 30. pozycję.

Anna Rostkowska awansowała do półfinału biegu na 800 m. Polka zajęła w swoim biegu 3. pozycję z czasem 2.02,11. Najlepszy wynik uzyskała niezawodna na wielkich imprezach - Maria Mutola. Do drugiej rundy biegu na 100 m awansował Dariusz Kuć. Polak, który był piąty w swoim biegu, uzyskał czas 10,44.

Jutro w półfinale zmagań na 400 m przez płotki zobaczymy Marka Plawgo. Polak, dzięki 3 pozycji w swoim biegu, awansował do półfinału bezpośrednio. Czas 49,17 był 7. wynikiem dnia.

Nie spisały się nasze dyskobolki. Żadna z trzech naszych reprezentantek nie awansowała do finału. Wioletta Potępa sklasyfikowana została na 17. pozycji z rezultatem 59,44 m. 18. była Joanna Wiśniewska ( 59,40 ). Ni sklasyfikowana została Żaneta Glanc, gdyż wszystkie próby spaliła.

W drugiej rundzie biegu na 100 m odpadł Dariusz Kuć. Polak zajął w swoim biegu 7. miejsce z czasem 10,46. Do półfinału awans z każdego biegu wywalczyło po 3 zawodników.

Po 4 konkurencjach siedmioboju Kamila Tymińska zajmuje 8. a Karolina Chudzik 21. pozycję. W biegu na 100 m przez płotki Tymińska uzyskała czas 13,62, a Chudzik 13,79. W drugiej konkurencji, skoku wzwyż obie Polki uzyskały 1,77 m. W pchnięciu kulą Tymińska uzyskała 14,08 m a Chudzik 14,34. W ostatniej dzisiejszej konkurencji, biegu na 200 m świetnie spisała się Tymińska. Polka uzyskała drugi wynik dnia. Jej czas to 23,39. Znacznie gorzej poszło Karolinie Chudzik. Nasza reprezentantka z czasem 25,26 była dopiero 31. W klasyfikacji generalnej Tymińska jest 8. a do tej pory zgromadziła 3813 pkt. Chudzik z 3620 pkt. jest 21. Prowadzi Amerykanka Amerykanka Fountain z dorobkiem 4060 pkt. Przypominamy, że w siedmioboju nie startuje najlepsza obecnie zawodniczka na świecie Carolina Klüft ( straciła motywację, teraz startuje w skoku w dal ).

Kajakarstwo górskie. Stanuch piąta

Agnieszka Stanuch piąta w finale kajakarek jedynek. Polka, która do finału awansowała z 9. czasem, w drugim przejeździe popłynęła znacznie lepiej. Gdyby nie poważny błąd na początku przejazdu eliminacyjnego, Stanuch mogłaby się cieszyć z medalu. Wygrała Słowaczka Elena Kaliska.

Wojnarowicz odpada w repasażach

Polski judoka, Janusz Wojnarowicz przegrał swoją walkę repasażową i nie będzie walczył o brązowy medal. W pierwszej rundzie nasz reprezentant miał wolny los. Następnie pokonał Mongoła Bajarawchalana Machgała, by w trzeciej rundzie przegrać po dogrywce z Uzbekiem Abdullem Tangrijewem. Dzięki dobrej postawie reprezentanta Uzbekistanu w kolejnych walkach, Polak awansował do repasaży. Tam jednak przegrał z Niemcem Andreasem Tolzerem.

Phelps zdobył 6 złoto. Sawrymowicz odpadł w półfinale

Michael Phelps bliski wypełnienia swoich zapowiedzi sprzed Igrzysk. Amerykanin zdobył dziś 6. złoty medal, po raz kolejny nie dając rywalom szans. Multimedalista olimpijski wygrał wyścig na 200 m stylem zmiennym, ustanawiając przy tym rekord świata. Srebrny medal wywalczył Węgier Laszlo Cseh - 1.56,52. Ten wynik pozwolił mu poprawić rekord Europy. Na najniższym stopniu podium stanął inny Amerykanin Ryan Lochte - 1.56,53.

Nasz mistrz świata na 1500 m, Mateusz Sawrymowicz nie zdołał awansować do finału. Polak uzyskał czas 14.50,30. Jego rekord życiowy to 14.45,94. Zatem nasz zawodnik, podobnie jak inni, w dobrej formie nie był. Czołówka światowa coraz bardziej nam ucieka...

Bartosz Kizierowski nie awansował do finału wyścigu na 50 m stylem dowolnym. Rekordzista Polski uzyskał czas 22,12. Dało mu to 15 pozycję.

Agata Korc, mimo rekordu Polski, nie awansowała do półfinału na dystansie 50 m stylem klasycznym. Nasza pływaczka uzyskała czas 25,14, poprawiając o 0,1 s rekord Polski. Dało jej to jednak dopiero 17. pozycję.

Wygrana Polskich siatkarek

W czwartym swoim spotkaniu na IO w Pekinie, Polskie siatkarki pokonały Wenezuelę 3:0 (25:12, 25:12, 25:20). Nasze reprezentantki wystąpiły w składzie: Katarzyna Skorupa, Katarzyna Skowrońska, Agnieszka Bednarek, Katarzyna Gajgał, Małgorzata Glinka, Milena Rosner, Mariola Zenik (libero).

Wioślarstwo. Świetne starty Polaków!

Dwie polskie osady awansowały do finałów. Czwórka podwójna (Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Korol) wygrała swój półfinał z czasem 5.51,29. Finał odbędzie się w niedzielę o godzinie 10:50. Także czwórka bez sternika wagi lekkiej ( Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Łukasz Pawlikowski i Paweł Rańda ) wygrała swój półfinał, awansując do niedzielnego finału (godzina 10:10). To już czwarta nasza osada, która popłynie w finale. Wcześniej awans zapewnili sobie skifistka Julia Michalska, oraz ósemka.

Żeglarstwo. Kusznierewicz i Życki na piątej pozycji

Umiarkowanie dobrze rozpoczęli swój start na igrzyskach w klasie Star Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki. Polacy w pierwszym wyścigu uplasowali się na 5. miejscu. Inauguracyjny wyścig wygrała załoga szwedzka Fredrik Loof i Anders Ekstrom.

Po słabych startach, w końcu dobrze zaprezentowała się Zofia Klepacka. Polka, zajęła 4. miejsce w 5. wyścigu. W klasyfikacji generalnej awansowała na 12. pozycję. Dalej nie radzi sobie Przemysław Miarczyński. Nasy reprezentant był dziś 15. a w klasyfikacji generalnej zajmuje odległe 20. miejsce.

Łucznictwo

Na 1/8 finału zakończyli swój start w konkursie indywidualnym Polacy. Jacek Proć, który w 1/16 finału popisał się świetnym wynikiem (116 pkt.) przegrał z Wiktorem Rubaniem 108:114. Nasz drugi reprezentant, w tej fazie rozgrywek, Rafał Dobrowolski uległ Koreańczykowi Kyung-Mo Parkowi 105:113. Ostatecznie Proć został sklasyfikowany na 12. pozycji a Dobrowolski na 14. Mistrzem olimpijskim został Ukrainiec Ruban, który w finale pokonał Koreańczyka Parka.