Facebook Google+ Twitter

Złoty pociąg nie istnieje? Tak przypuszcza wojewoda dolnośląski. Poszukiwacze skarbów zjeżdżają tymczasem do Wałbrzycha

Wojewoda dolnośląski podejrzewa, że złoty pociąg nie istnieje. Tymczasem do Wałbrzycha zjeżdżają poszukiwacza nie tylko z Polski, ale i Europy, którzy chcą na własną rękę dotrzeć do legendarnego składu.

 / Fot. Bundesarchiv, Bild 101I-639-4252-19A / Zwirner / CC-BY-SA [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via WikimediaCzy słynny pociąg mający kryć przewożone przez Niemców złoto albo pociski w rzeczywistości nie istnieje? Takie podejrzenia ma wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Poinformował o nich po dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego, który zwołał właśnie w związku z poszukiwaniami tzw. "złotego pociągu". - Wszystkie informacje opierają się o zgłoszenie liczące zaledwie kilka stron i nieczytelną mapę - mówi Smolarz. Dlatego wspólnie z prezydentem Wałbrzycha chce poprosić wojsko, by wykonało w Wałbrzychu zdjęcie georadarem. - I w ten sposób wykluczylibyśmy istnienie pociągu - powiedział Smolarz.

Tymczasem do Wałbrzycha z całej Polski zjeżdżają poszukiwacze próbujące na własną rękę dotrzeć do rzekomego skarbu. W lesie, w którym znajduje się dawny niemiecki tunel mający kryć pociąg wybuchł dziś rano pożar . Terenu od kilku dni pilnują policja, straż leśna i straż ochrony kolei. Na dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego zarządzono, że patrole zostaną dodatkowo wzmocnione. Pojawią się też tablice przypominające o zakazie wstępu na tereny kolejowe. Wprowadzony ma też zostać zakaz wstępu do lasu. O tym, że niemiecki pociąg jest ukryty w tunelu, jest przekonany Tadeusz Słowikowski, emerytowany górnik z Wałbrzycha i badacz tajemnic miasta oraz regionu. Od kilku lat zajmował się tą sprawą, rozmawiał z wieloma Niemcami znającymi historię pociągu. Studzi jednak emocje: w pociągu nie ma złota. Mogą za to być pociski.

Grzegorz Demczyszak (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.