Facebook Google+ Twitter

Złoty się osłabia, ekonomiści uspokajają: "To się odwróci. Raczej prędzej niż później"

Osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach mogą spać spokojnie. Zdaniem ekonomistów osłabienie złotego jest chwilowe. Kurs złotego wobec franka nadal jest lepszy niż w połowie ubiegłego roku.

 / Fot. By Jean-François Gornet from Paris, France (Numéro 154  Uploaded by paris 17) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wiki"Nie mówimy jeszcze o żadnym dramacie" - mówił prof. Witold Orłowski mając na myśli osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach z niepokojem patrzące na osłabienie złotego. Zdaniem ekonomisty światowe kłopoty odbijają się na złotym. Na spadek wartości polskiej waluty mają: wpływ real brazylijski, rand południowoafrykański, peso argentyńskie i lira turecka. Profesor nie potrafił powiedzieć, jak długo potrwa ta sytuacja. "Ono się kiedyś odwróci i raczej szybciej niż później, ale daty oczywiście nikt nie jest w stanie dzisiaj podać" - powiedział w TVN24.

Zdaniem prof. Bogusława Grabowskiego nasza gospodarka ma "najzdrowsze fundamenty", a jej osłabienie wynika z kłopotów innych gospodarek. Według niego w tym roku złoty wzmocni się do euro, a frank osłabi wobec tej waluty.

Orłowski uspokajał, że kurs złotego do franka nadal jest mocniejszy niż w połowie 2013 r. "Nasi biedni "frankowscy" mogą powiedzieć - co się dzieje, to my jesteśmy bici. Bo jak są złe wiadomości ze Stanów Zjednoczonych, to złoty się osłabia itd. Na tym polega kryzys, że wszyscy są wyczuleni na ryzyko" - mówił prof. Orłowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Greków ,Hiszpanów ,Portugalczyków karmiono do końca optymistyczną papką, sami to teraz przyznają. W pewnym momencie spekulacyjny balon pękł i nie dało się już ukryć faktów. Scenariusz został gruntownie przećwiczony na tych poletkach doświadczalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

OFE to wcale nie jest mały pikuś na polskim rynku. A trzymanie się pewnych optymistycznych opinii będących tylko opiniami jest skrajną głupotą, co pokazał ostatni kryzys.

Komentarz został ukrytyrozwiń

OFE to jest taki mały pikuś w machinie finansowej . Pożyjemy zobaczymy .
Proszę jeszcze raz przeczytać optymistyczne słowa profesora Grabowskiego i tego się trzymać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, jutro zostaną przekazane aktywa o których pani mówi, natomiast zmiany dotykające giełdę dotyczą wyboru czy oszczędzać w ZUS czy w OFE. To dopiero nastąpi. Póki co trzeba się spodziewać zwiększenia kosztu długu skarbowego, dopiero później nastąpią spadki na giełdzie i osłabienie złotówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

OFE przekaże skarbowe papiery wartościowe , obligacje skarbu państwa i inne aktywa nieakcyjne .
Jaki to ma wpływ na kurs złotego ?Żaden. Rynki finansowe o zmianach w OFE wiedzą od pół roku inwestorzy też . Żadnej paniki nie było .Nie odbiło się też negatywnie na giełdzie.
Jakie waluty mają aktualnie wpływ na kurs złotego napisał autor.
Zadowoleni z obecnego kursu są eksporterzy mają większe zyski .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak. Złotówka mocno się osłabi ze względu na kwestię OFE. Dopiero wtedy, gdy ludzie zaczną przechodzić do ZUS (w dużej części nie mając żadnej wiedzy w tym temacie) i fundusze zaczną wyprzedawać swoje portfele rynek akcji dosięgnie kryzys. Gwałtowna wyprzedaż sprawi, że zagraniczni inwestorzy również zaczną się wycofywać, co z kolei spowoduje gwałtowny wzrost podaży złotówki i osłabienie jej wartości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uspokajanie przed burzą ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze nie tak dawno Rostowskiemu też wszystko się bilansowało, aż mądrzejszy "księgowy" wykrył brak kilku miliardów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.