Facebook Google+ Twitter

Złoty się osłabia, ekonomiści uspokajają: "To się odwróci. Raczej prędzej niż później"

Osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach mogą spać spokojnie. Zdaniem ekonomistów osłabienie złotego jest chwilowe. Kurs złotego wobec franka nadal jest lepszy niż w połowie ubiegłego roku.

 / Fot. By Jean-François Gornet from Paris, France (Numéro 154  Uploaded by paris 17) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wiki"Nie mówimy jeszcze o żadnym dramacie" - mówił prof. Witold Orłowski mając na myśli osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach z niepokojem patrzące na osłabienie złotego. Zdaniem ekonomisty światowe kłopoty odbijają się na złotym. Na spadek wartości polskiej waluty mają: wpływ real brazylijski, rand południowoafrykański, peso argentyńskie i lira turecka. Profesor nie potrafił powiedzieć, jak długo potrwa ta sytuacja. "Ono się kiedyś odwróci i raczej szybciej niż później, ale daty oczywiście nikt nie jest w stanie dzisiaj podać" - powiedział w TVN24.

Zdaniem prof. Bogusława Grabowskiego nasza gospodarka ma "najzdrowsze fundamenty", a jej osłabienie wynika z kłopotów innych gospodarek. Według niego w tym roku złoty wzmocni się do euro, a frank osłabi wobec tej waluty.

Orłowski uspokajał, że kurs złotego do franka nadal jest mocniejszy niż w połowie 2013 r. "Nasi biedni "frankowscy" mogą powiedzieć - co się dzieje, to my jesteśmy bici. Bo jak są złe wiadomości ze Stanów Zjednoczonych, to złoty się osłabia itd. Na tym polega kryzys, że wszyscy są wyczuleni na ryzyko" - mówił prof. Orłowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Greków ,Hiszpanów ,Portugalczyków karmiono do końca optymistyczną papką, sami to teraz przyznają. W pewnym momencie spekulacyjny balon pękł i nie dało się już ukryć faktów. Scenariusz został gruntownie przećwiczony na tych poletkach doświadczalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

OFE to wcale nie jest mały pikuś na polskim rynku. A trzymanie się pewnych optymistycznych opinii będących tylko opiniami jest skrajną głupotą, co pokazał ostatni kryzys.

Komentarz został ukrytyrozwiń

OFE to jest taki mały pikuś w machinie finansowej . Pożyjemy zobaczymy .
Proszę jeszcze raz przeczytać optymistyczne słowa profesora Grabowskiego i tego się trzymać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, jutro zostaną przekazane aktywa o których pani mówi, natomiast zmiany dotykające giełdę dotyczą wyboru czy oszczędzać w ZUS czy w OFE. To dopiero nastąpi. Póki co trzeba się spodziewać zwiększenia kosztu długu skarbowego, dopiero później nastąpią spadki na giełdzie i osłabienie złotówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

OFE przekaże skarbowe papiery wartościowe , obligacje skarbu państwa i inne aktywa nieakcyjne .
Jaki to ma wpływ na kurs złotego ?Żaden. Rynki finansowe o zmianach w OFE wiedzą od pół roku inwestorzy też . Żadnej paniki nie było .Nie odbiło się też negatywnie na giełdzie.
Jakie waluty mają aktualnie wpływ na kurs złotego napisał autor.
Zadowoleni z obecnego kursu są eksporterzy mają większe zyski .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak. Złotówka mocno się osłabi ze względu na kwestię OFE. Dopiero wtedy, gdy ludzie zaczną przechodzić do ZUS (w dużej części nie mając żadnej wiedzy w tym temacie) i fundusze zaczną wyprzedawać swoje portfele rynek akcji dosięgnie kryzys. Gwałtowna wyprzedaż sprawi, że zagraniczni inwestorzy również zaczną się wycofywać, co z kolei spowoduje gwałtowny wzrost podaży złotówki i osłabienie jej wartości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uspokajanie przed burzą ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze nie tak dawno Rostowskiemu też wszystko się bilansowało, aż mądrzejszy "księgowy" wykrył brak kilku miliardów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.