Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27231 miejsce

Złoty Skarb z Koszyc od poniedziałku na Wawelu

Ponad jedenaście kilogramów monet i medali ze szczerego złota można od 6 lutego podziwiać na wystawie "Złoty Skarb z Koszyc", otwartej na Wawelu w Krakowie.

Złoty łańcuch o długości 214 cm i wadze 587,14 g, próby 990/1000 stanowiący część złotego skarbu znalezionego w Koszycach / Fot. Sławomir OstrowskiPrawdziwy skarb odkryto 24 sierpnia 1935 roku podczas przebudowy siedziby Dyrekcji Finansowej w Koszycach. Gdy o godz. 11.45 Peter Stacho robotnik ze Starych Mliavat trafił na nieruchomy przedmiot przypominający kształtem bochenek chleba, nie miał pojęcia jak fantastyczną zawartość zawiera ta miedziana kaseta, schowana w glinianej posadzce zburzonej części budynku.

Znalezisko trafiło do Słowackiego Muzeum Ojczyzny w Bratysławie, gdzie przechowywano je do 1940 roku kiedy to bezcenny skarb z Koszyc został przekazany do Centralnego Skarbca Państwowego w Pradze.Gabloty pełne złotych monet to widok od którego może zakręcić się w głowie / Fot. Sławomir Ostrowski Tam jednak nie zagrzał długo miejsca, ponieważ jeszcze w tym samym roku przekazano go do oddziału numizmatycznego Muzeum Narodowego w Pradze, gdzie skarb został zinwentaryzowany, zanalizowany i oceniony. Pierwsza odsłona tego niesamowitego znaleziska miała miejsce dopiero w 1953 roku w Pradze.

Trzy lata po pierwszej wystawie skarb powędrował na Słowację gdzie w ciągu zaledwie dwóch tygodni podziwiało go aż 58 tys. gości.Odpowiednio dobrane oświetlenie nadaje ekspozycji tajemniczości i potęguje wrażenie jakie wywołuje widok tej ilości złota / Fot. Sławomir Ostrowski Jednak najważniejszą podroż skarb odbył w 1967 roku, czyli 32 lata po odnalezieniu. 24 maja 1967 roku skarb powrócił do Koszyc gdzie sprowadzono go z okazji 450-lecia poświęcenia ołtarza głównego w kościele św. Jakuba w Lewoczy. Wystawie towarzyszyła prezentacja prac Jana Szilassyego, słynnego złotnika z Lewoczy. Kolejne dwa lata skarb wraz z pracami słynnego złotnika przeleżał w skarbcu Banku Narodowego w Koszycach. Część skarbu zaprezentowano jeszcze w Muzeum Miejskim w Bratysławie, ale od 1967 roku znajduje się już na stale w Koszycach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.