Facebook Google+ Twitter

Złoża gazu łupkowego w Polsce

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-21 18:08

Podczas kampanii prezydenckiej głośno było o bogatych złożach gazu łupkowego w Polsce. Po raz kolejny o odwiertach sprawdzających jego istnienie informuje spółka PGNiG. Tym razem odwiert wykonywany jest w okolicach Wejherowa na Pomorzu.

W połowie grudnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło do wykonywania odwiertów badawczych w okolicach Wejherowa. Odwiert ukierunkowany jest na poszukiwanie gazu łupkowego.

W ogłoszonym komunikacie prasowym czytamy: "Głównym celem odwiertu jest zbadanie skał łupkowych ordowiku i syluru. Utwory perspektywiczne dla występowania gazu z łupków są spodziewane na głębokości ponad 1000 metrów".

We wtorek odwiert osiągnął głębokość 600 m i był drążony w miejscowości Lubocino w powiecie puckim. Realizuje go przedsiębiorstwo Poszukiwania Nafty i Gazu w Pile (wielkopolskie).

PGNiG planuje, że do końca stycznia 2011 r. pobrane próbki z otworu syluru, dewonu i ordowiku zostaną poddane szczegółowym badaniom i analizom.


Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,8851417,PGNiG_rozpoczal_odwierty_poszukiwawcze_gazu_lupkowego.html



Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

robi
  • robi
  • 27.12.2010 09:03

Zgadzam się z opinią poprzednich komentatorów. Polska dysponuje olbrzymimi zasobami energetycznymi liczonymi nie na setki ale tysiące lat. Wiedzą o tym wszyscy ale nie opinia publiczna . Dlatego też trwają intensywne prace aby uniemożliwić poznanie ,łącznie z zamachami terrorystycznymi.
A na stacjach benzyna po 5 zł , w zasięgu wzroku podwyżki energii elektrycznie najmniej to o 30 %.
Chwała Donaldowi i jego załodze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2010 22:34

Nick: Roman Kożminski Dzisiaj 18:29___________ mam podobną odpowiedź

Boję się szczerego komentarza - kto nam podsunął panów do rządu, żądzą wielcy SZKODNICY POLSKI !

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2010 22:27

Amerykanie odkryli nam bogactwa z satelit.
Nasza ropa w latach komuszych była ruska żyłą - POLACZKI NIE LZJA !
Tusk zablokował kaską na odwiert w Toruniu do ciepelutkiej wody,ale to wina o.Rydzyka, Niemcy mają 3 razy mniej i wiecą ! Taki rząd wybraliście,nie rarzekajcie,fajnych podarków vatowskich życzę od stycznia.
Otóż Polska ma mieć ogromne złoża gazu ziemnego i mniejsze ropy naftowej, które starczą na 150 ? 200 lat. Surowce te były by obecne w tzw złożach łupkowych. Z niepotwierdzonych informacji,przecieków, wiadomo, że toczyła się pewna gra. Gra z najważniejszymi światowymi mocarstwami i koncernami. Po pierwsze,Rosja nie chciała stanąć wobec coraz bardziej realnej perspektywy tego, że przestanie sprzedawać gaz Europie, na korzyść Polski oczywiście. To stąd taki upór naszego rządu PO ? PSL przy podpisywaniu bardzo niekorzystnego dla nas kontraktu gazowego z Rosją, który uzależnił by nas na około 30 lat od rosyjskiego dostawcy. Po drugiej stronie barykady stoją potężne koncerny naftowe i gazowe z USA i innych krajów Zachodu, które chciały by przejąć za bezcen nasze złoża. Wszystko wygląda na to, iż rząd polski PO - PSL ma iście szatański plan. Z jednej strony chcieli nas uzależnić na około 30 lat od monopolu jednego dostawcy, zaś z drugiej chcieli oddać za bezcen nasze złoża obcym firmom. Wkleję wam trochę informacji z salon'u 24 cytuję:

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2010 19:44

Obszary, na których spodziewane jest występowanie niekonwencjonalnych złóż gazu w Polsce, to Pomorze, Mazowsze, Lubelszczyzna, Podkarpacie oraz Wielkopolska.
Firma posiada aktualnie 13 koncesji i stara się o 2 następne. Na ich podstawie już czyni poszukiwania gazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2010 19:34

Firmy poszukujące gazu robią swoje - w tym roku na ten cel wydatkowano 100 mln zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 21.12.2010 18:29

Nasz Prezydent coś mętnie mówił podczas kampani wyborczej o gazie łupkowym .A teraz cisza ,czyżby to był temat tabu?? A może to obecnie temat zakazany ??

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zorro
  • Zorro
  • 21.12.2010 18:18

I tylko tyle ????