Facebook Google+ Twitter

Zły geniusz amerykańskiej literatury

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-04-22 21:41

Niebanalne życie Poego, wypełnione mnogością osobistych przygód złożyło się na legendę, w której mieści się tyleż kłamstw ile prawd. Zawiłość i enigmatyczność życia to prawdziwi towarzysze jego egzystencji.

 / Fot. www.commons.wikimedia.org19 stycznia 1809 roku urodził się Edgar Allan Poe, pisarz, którego życie - typowe dla poetów przeklętych - było krótkie, okrzyknięte własną upadłością, acz literacko intensywne. Przygód szukał w podziemnych i straszliwych korytarzach duszy ludzkiej. W tym jego niedoskonałym bytowaniu było więcej zakrętów aniżeli prostych dróg. Ale to właśnie to niedoskonałe i wykręcone życie zrodziło moc literatury, która po dziś dzień czytającym otwiera oczy z zachwytu i zdumienia. Jego wkład w literaturę jest nieoceniony. Obchodzona w tym roku dwusetna rocznica urodzin pisarza uprawnia, aby przypomnieć to „potworne” życie i dokonania na niwie literatury.

Niebanalne życie Poego, wypełnione mnogością osobistych przygód złożyło się na legendę, w której mieści się tyleż kłamstw ile prawd. Zawiłość i enigmatyczność życia to prawdziwi towarzysze jego egzystencji.
Poe był synem pary wędrownych aktorów, jednak niedługo cieszył się obecnością prawdziwych rodziców. Miał niespełna osiemnaście miesięcy kiedy jego i rodzinę opuścił ojciec. Niedługo po tym wydarzeniu, gdy Poe miał zaledwie dwa lata, podczas tournée w Richmond, na gruźlicę zmarła jego matka.

Wówczas małym Edgarem zaopiekowała się rodzina Allanów. Byli to zamożni Szkoci, którzy zajmowali się głównie handlem tytoniu. Chłopiec w tej rodzinie naprzemiennie był tyleż rozpieszczany, co karcony. Wiadomo również o częstych konfliktach, jakie zachodziły pomiędzy Poem a ojczymem, które w ostateczności doprowadziły do wyjazdu pisarza do Bostonu jak i rozłąki z przybraną rodziną. Kłótnie dotyczyły pieniędzy, długów karcianych, ale również planowania przyszłości Poego przez ojczyma, na którą pisarz nie chciał się zgodzić. Praca w przedsiębiorstwie Allana, na szczęście, nie była spełnieniem marzeń dla człowieka jego miary.

Życie nie szczędziło Poemu gorzkich lekcji. Mimo dużych zdolności, którymi zabłysnął na studiach, został z uczelni usunięty za długi karciane. Wielekroć potem zapierał się, że to niewystarczające fundusze do tego się przyczyniły. Niemniej, szczęścia na studiach nie znalazł i zapewne nie mając innego wyboru, zaciągnął się do wojska. Wiadomo, że to w tym czasie zaczęły się pojawiać pierwsze problemy pisarza z alkoholem, które zapewne były skutkiem ubocznym trudnej sytuacji życiowej, rosnących długów hazardowych, czy choćby nieudanych zaręczyn z pierwszą narzeczoną Sarą Elmirą Royster, która ostatecznie wzięła ślub z innym mężczyzną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ewuś super temat, czytam twoje teksty z przyjemnością :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.