Facebook Google+ Twitter

Zły herb, czyli wielkie rzeczy pomieszanie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-18 17:35

I cóż widzimy w finale tej pożytecznej akcji. Widzimy „smark na rękawie fraka”. Herb miasta Zakopanego – najsłynniejszego zimowego kurortu w Polsce pojawia się z błędem.

Błędny herb Zakopanego / Fot. screen ze stronyNajwiększe firmy świata dbają niesłychanie o swój wizerunek, którego przejawem jest między innymi firmowe logo. Nie ma chyba na świecie człowieka, który nie znałby firmowych barw i kształtu liter marki Coca-Cola.

Współpracując przez wiele lat z agencjami reklamowymi byłem świadkiem wręcz awantur urządzanych przez przedstawicieli nawet małych firm, którym drukarnie „zmieniły" podczas procesu produkcyjnego kolor firmowego loga. I nie chodziło o całkowitą zmianę kolorystyki np. z zielonego na różowy. Awantury odbywały się ton, o odcień właściwego koloru.

Najsłynniejsze polskie marki mają za nic dbałość o swoje logo. Wiele miast, gmin, ba województw posługuje się różnymi herbami, a kolorystyce, która w różnych wersjach tworzyć mogłaby pełen panton (wzornik kolorów - przyp.red.) barw. Być może nie ma się czemu dziwić, skoro nawet najwyższe władze państwowe nie przywiązują najmniejszej wagi do symboliki – nawet w wydaniu międzynarodowym. Przypomnę tu tylko perypetie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (za czasów niesławnej pamięci minister Fotygi) z flagami.

W czym rzecz? Znany i wielki portal internetowy wymyślił sobie skąd inąd bardzo sympatyczną akcję pod nazwą "allezima". Prezentowane są podczas niej najbardziej znane i renomowane polskie miejscowości turystyczne. I cóż widzimy w finale tej pożytecznej akcji. Widzimy „smark na rękawie fraka”. Herb miasta Zakopanego – najsłynniejszego zimowego kurortu w Polsce pojawia się z błędem. Na tarczy herbowej występuje kolor czerwony, a jak większość z nas wie – kolorem Zakopanego jest niebieski.

Obowiązujący wizerunek herbu Zakopanego. źródło: http://albumpolski.pl/hmp/rows.php?woj=6&view=hm / Fot. Interaktywny Album Heraldyczny RPPowie ktoś, że się czepiam, że sprawa jest z gruntu błaha. I niech ci którzy tak myślą pozostaną przy swoim zdaniu. Ja upierać się będę jednak, że sprawa jest ważna. Podstawą sukcesu w każdej działalności (a turystyka jest nią niewątpliwie) jest reklama. Jak można reklamować ośrodek turystyczny błędnym logo? Nie można. Chyba, że „pójdziemy na całość” i nazwę Zakopanego podawać też będziemy w różnych wersjach. Np. Zakupane, Zakipane, a być może nawet Zakichane. Brzmi podobnie, ale sensu ma tyle ile herb Zakopanego w kolorze lilaróż, i na dodatek w cętki.

Błędny herb Zakopanego umieszczony na winiecie strony / Fot. screen ze strony

Zobacz też na stronie

Autor: Andrzej Nowak
Materiał ukazał się pierwotnie w serwisie albumpolski.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.