Facebook Google+ Twitter

Zmarł abp Kazimierz Majdański

Abp. Kazimierz Majdański miał 91 lat. Wielokrotnie mówił o pojednaniu i przebaczeniu między Polakami i Niemcami. Znał dobrze wagę wypowiadanych słów - sam przeżył Sachsenhausen i Dachau...

Kazimierz Majdański urodził się w 1916 r. koło Kalisza. W 1934 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. W czasie wojny był więziony w obozach koncentracyjnych: Sachsenhausen i Dachau. W 1945 r. przyjął w Paryżu święcenia kapłańskie.

W latach 1946-1949 studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim, uzyskując w 1947 r. licencjat, a w 1949 doktorat z teologii, na podstawie rozprawy doktorskiej z zakresu teologii moralnej. Od 1962 roku był biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej.

Podczas II Soboru Watykańskiego abp Majdański uczestniczył w rozmowach poprzedzających przygotowywanie listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z pamiętnymi słowami "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Sam wielokrotnie mówił o potrzebie przebaczenia i pojednania między Polakami i Niemcami. W 1991 roku został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą za wkład w dzieło pojednania polsko-niemieckiego.

Współpracował z Janem Pawłem II w prowadzeniu Watykańskiego Komitetu Rodziny. Był założycielem i profesorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Łomiankach k. Warszawy. Założył też Instytut Świeckiego Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny.

Abp Majdański był honorowym obywatelem miasta stołecznego Warszawy. 11 listopada 2006 r. otrzymał Order Orła Białego. Uroczystości pogrzebowe zmarłego 29 kwietnia abp. Kazimierza Majdańskiego odbędą się 7 maja w Łomiankach k. Warszawy. Przewodniczyć im będą arcybiskupi Zygmunt Kamiński i Kazimierz Nycz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.