Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

501 miejsce

Zmarł aktor Marek Bargiełowski. Miał 74 lata

Znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Marek Bargiełowski zmarł 23 marca 2016 roku w Skolimowie w wieku 74 lat.

Marek Bargiełowski jako Brandon w Długim świątecznym obiedzie w reżyserii Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym w Warszawie. / Fot. Michał Englert/Teatr Współczesny w WarszawieMarek Bargiełowski urodził się w Starachowicach (województwo świętokrzyskie) 11 września 1942 roku. Zanim zdecydował się na aktorstwo ukończył polonistykę w Studium Nauczycielskim. W 1967 roku został absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W tym też roku zadebiutował na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu rolą Pyladesa w "Ifigenii w Taurydzie" Goethego w reżyserii Romana Kordzińskiego. Z toruńską sceną związany był do 1972 roku, by następnie przenieść się do Łodzi, gdzie występował na scenie Teatru im. Stefana Jaracza, gdzie zagrał m.in. Szekspirowskiego "Hamleta" w przedstawieniu reżyserowanym przez Jana Maciejowskiego.

W 1974 roku Marek Bargiełowski przeniósł się do Warszawy, gdzie był członkiem zespołów: Teatru Dramatycznego (1974 - 1984 i 2006 - 2008), Teatru Powszechnego (1984 - 1989) i Teatru Współczesnego (1989 - 2006), na deskach którego stworzył swoje ostatnie kreacje w spektaklach "Bambini di Praga", "Wniebowstąpienie", "Męczeństwo Piotra Ohey'a", "Nieznajoma z Sekwany". Gościnnie grał też w Teatrze Scena Prezentacje.

Filmowym debiutem Marka Bargiełowskiego była niewielka rola w "Małżeństwie z rozsądku", potem przyszły kolejne mniejsze lub większe role w takich filmach i serialach, jak: "Wielka miłość Balzaka", "Romans prowincjonalny" "Pokój z widokiem na morze", "Doktor Murek", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", "Rok spokojnego słońca", "Piłkarski poker", "C.K.Dezerterzy", "Modrzejewska", "Czas honoru", "Prawo Agaty". Zagrał też w wielu spektaklach Teatru Telewizji. W życiu prywatnym Marek Bargiełowski był mężem aktorki Marii Chwalibóg ("Kobieta samotna" Agnieszki Holland) i młodszym bratem reżysera, aktora, pisarza Daniela Bargiełowskiego.
Uroczystości pogrzebowe aktora rozpoczną się 29 marca br. o godzinie 12 mszą świętą w kościele oo. Dominikanów na Służewiu w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.