Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4941 miejsce

Zmarł aktor, reżyser i pedagog Piotr Cieślak

W sobotę, 12 września 2015 roku w Warszawie zmarł aktor, reżyser, wieloletni dyrektor Teatru Dramatycznego, Piotr Cieślak. W listopadzie skończyłby 67 lat.

Piotr Cieślak (1948 - 2015). / Fot. materiał prasowyPiotr Cieślak, w życiu prywatnym mąż znakomitej aktorki, Jadwigi Jankowskiej - Cieślak, przyszedł na świat 1 listopada 1948 roku w Toruniu. W 1970 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a osiem lat później Wydział Reżyserii na tej samej uczelni. Na Miodowej poznał też młodszą o 3 lata Jadwigę Jankowską, która niebawem została jego żoną; para wychowała troje dzieci i wielokrotnie pracowało razem w teatrze.

Karierę zawodową Piotr Cieślak rozpoczął w Puławskim Studium Teatralnym, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie grał w Teatrze Studio, a następnie (1974 - 1991) jako aktor i reżyser w Teatrze Powszechnym, gdzie wyreżyserował m.in. "gdy obudzą się rankiem" Szukszyna, "Marię" Babla, "Volpone" Jonsona czy "Nikiformy" Redlińskiego. Na początku lat 90. współpracował z łódzkim Teatrem im. Jaracza, gdzie wystawił m.in. "Folwark zwierzęcy" i "Krótki pamiętnik Jakuba Czarnieckiego". Od 1993 do 2007 roku Cieślak był dyrektorem stołecznego Teatru Dramatycznego. Tu wyreżyserował wiele przedstawień, wśród których znalazły się: "Wesele, wesele" wg Antoniego Czechowa, "Wesele u drobnomieszczan" Bertolta Brechta, "Jak wam się podoba" i "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" Williama Shakespeare'a, a także sztuki Rolanda Topora, Hanocha Levina, adaptację Bohumila Hrabala, Witolda Gombrowicza. Ostatnią sztuką, którą Piotr Cieślak reżyserował w Dramatycznym, była "Iwona" wg sztuki Witolda Gombrowicza. Podczas dyrekcji Cieślaka w Dramatycznym reżyserowali: Agnieszka Glińska, Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna. Sporadycznie Cieślak pojawiał się także w filmach, grając przeważnie mniejsze role i epizody. Cieślaka można było zobaczyć w takich filmach, jak "Opadły liście z drzew", "Smuga cienia", "Człowiek z marmuru", "Kung-fu" czy "Niedzielne dzieci".

Od 1973 roku Piotr Cieślak był związany z warszawską PWST, dziś Akademią Teatralną, jako wykładowca, prodziekan Wydziału Aktorskiego, a następnie prorektor tej uczelni. W roku 2008 został pełnomocnikiem rektora Akademii Teatralnej do spraw Teatru Collegium Nobilium. W ostatnich latach uczył sztuki aktorskiej na Wydziale Tańca krakowskiej PWST w Bytomiu oraz w Malmö w Szwecji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.