Facebook Google+ Twitter

Zmarł Albin Małysiak, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej

16 lipca 2011 roku, w wieku 94 lat, zmarł biskup senior Albin Małysiak, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.

Informację o śmierci biskupa Małysiaka otrzymałam dla Wiadomości 24.pl od ks. Roberta Pietrzyka dyrektora Radia Puls Kraków, który informuje nasz portal o aktualnościach z Kurii w Krakowie.

śp.Albin Małysiak / Fot. Tadeusz Warczak/Archiwum Kurii/ z albumu autorki"Bp Albin Małysiak urodził 12 czerwca 1917 w Koconiu koło Żywca w rodzinie kupieckiej. W latach 1936-1941 uczęszczał do Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. W dnu 12 kwietnia 1936 roku złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 1 maja 1941 z rąk biskupa Stanisława Rosponda. Początkowo pracował jako wikariusz i katecheta w Zembrzycach koło Wadowic, gdzie w czasie okupacji organizował "dożywialnię" dla dzieci i osób wysiedlonych. W latach 1942-1944 pracował w Krakowie, a następnie w zakładzie dla osób w podeszłym wieku im. Helclów w Szczawnicy.

W ramach tajnego nauczania udzielał lekcji łaciny, religii i gimnastyki. Wraz z szarytką, siostrą Bronisławą Wilewską, uratował życie pięciu osobom narodowości żydowskiej.

W latach 1946-1947 był katechetą w szkole średniej w Tarnowie i wikariuszem miejscowej parafii pw. Najświętszej Rodziny. W 1950 roku obronił magisterium z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1952 został doktorem teologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mariusz Piotr
  • Mariusz Piotr
  • 17.07.2011 12:30

Ksiądz Biskup Albin Małysiak otrzymał już zaproszenie do Domu Ojca. Zapewne jest szczęśliwy i spotkał się już z Janem Pawłem II, którego był biskupem pomocniczym. Ten człowiek to autorytet, prawdziwy i oddany Bogu kapłan. Modlę się w jego intencji i oddaję jego duszę Miłosiernemu Jezusowi. Do zobaczenia w Niebie ukochany Biskupie Albinie. W mojej pamięci masz ważne miejsce. Żyj w Chrystusie na wieki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
janina-c@wp.pl
  • janina-c@wp.pl
  • 17.07.2011 07:47

POZNAŁAM KS BISKUPA W CIECHOCINKU KILKANASCIE LAT TEMU ,GDZIE MIESZKALISMY W DOMU MIŁOSIERDZIA BOZEGO/BYLAM W ODWIEDZINACH U COREK/ WTEDY OD NIEGO DOWIEDZIALAM SIE ZE DZIECI MIALY NAUKE RELIGII W SZKOLE NAWET MOJ WUJEK KS , NIE WIEDZIAL O TYM .PRYWATNIE POZNALAM GO JAKO WSPANIALEGO CZLOWIEKA ,KAPLANA OTWARTEGO NA LUDZI ,POGODNEGO I ZYCZLIWEGO

Komentarz został ukrytyrozwiń
Albert Kunz
  • Albert Kunz
  • 17.07.2011 03:15

Biskup Albin był prawdziwym człowiekiem. Nie udawał wielkiego kapłana. po prostu był nim. Trudno powiedziec, że się przyjaźniliśmy - różnica wieku, prawie 40 lat nie pozwala na określenie Go moim przyjacielem... ale wielokrotnie rozmawialiśmy, i rozumieliśmy się doskonale! Bądź Albinie szczęśliwy w wieczności!!! Ty na to na pewno zasłużyłeś!!! Albert Kunz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.