Facebook Google+ Twitter

Zmarł Aleksander Wieczorkowski

W poniedziałek, w wieku 83 lat zmarł Aleksander Wieczorkowski. Z zamiłowania był dziennikarzem, felietonistą, eseistą i pisarzem, a z zawodu inżynierem.

Aleksander Jerzy Wieczorkowski / Fot. Mariusz Kubik (cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commos)Wieczorkowski urodził się 26 lutego 1929 r. w Warszawie. Za czasów PRL jego artykuły ukazywały się we "Współczesności", "Przeglądzie Kulturalnym", "Polityce", "Życiu Warszawy", "Przeglądzie Technicznym" i "Trybunie Ludu". Publikował także pod pseudonimami. W prasie podziemnej II obiegu podpisywał się Jan Omłot i Karol Sękota.

Po 1989 współpracował z "Gazetą Wyborczą" oraz z Rozgłośną Polską Radia Wolna Europa, gdzie był sprawozdawcą parlamentarnym. Był również wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Współtworzył portal internetowy Studio Opinii - ostatni jego felieton pochodzi z września tego roku. Publikował tam też pod pseudonimem Albert Axeldorf. Piotr Rachtan, współtwórca portalu podkreślił, że twórczość Wieczorkowskiego "lśni erudycją i dowcipem, kunsztowną konstrukcją i często nadspodziewaną aktualnością".

Aleksander Wieczorkowski napisał również kilkanaście książek, m.in.: "Chłopiec gwiżdżący Mozarta", "Wariacje na drumlę z towarzyszeniem...", "Kołysanka na bęben", "Rysunki niecenzuralne", "Mój PRL" oraz "Blog: widziane z fosy".

Należał do Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Aleksander Wieczorkowski zmarł po ciężkiej i gwałtowniej chorobie ok. godz. 1.45 w nocy w Szpitalu Praskim w Warszawie.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.