Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12723 miejsce

Zmarł Antoni Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza

1 lipca 2016 r. w wieku 76 lat, zmarł Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i organizator Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, zasłużony animator kultury, twórca Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich.

Antoni Cybulski w Kościele w Okrzei / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Dnia 1 lipca w godzinach wieczornych w siedleckim szpitalu zmarł Antoni Cybulski, emerytowany, wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, zasłużony działacz kultury, odznaczony przez dzieci i młodzież Orderem Uśmiechu (2006), a także najwyższym odznaczeniem państwowym w dziedzinie kultury-Gloria Artis (2007) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb tego zasłużonego animatora kultury oddanego pasji sienkiewiczowskiej zaplanowano na 6 lipca 2016 r. (środę) o godz. 13 w katedrze w Siedlcach. W tym mieście zamieszkał po przejściu na emeryturę po 46 latach kierowania placówką Sienkiewiczowską w miejscu urodzenia autora „Trylogii”. Dyrektor odszedł w roku, ogłoszonym Rokiem Sienkiewicza, jubileuszowym dla jego placówki: mija 50 lat od powołania Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i powierzenia kierownictwa panu Antoniemu.

Antoni Cybulski urodził się 5 czerwca 1940 r. w Wilamowie, wówczas w gminie Orzeszków, powiat turecki na ziemi sieradzko-łęczyckiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę w Technikum Chemicznym w Zgierzu, następnie studia geograficzne. Obejmując placówkę muzealną na Podlasiu opuścił na zawsze swoje rodzinne strony. W Woli Okrzejskiej założył rodzinę, z którą przez lata prowadził Muzeum Sienkiewicza, doprowadzając zrujnowaną oficynę do stanu rozkwitu.

Największą pasją dyrektora w ostatnim ćwierćwieczu była współpraca ze szkołami noszącymi imię Henryka Sienkiewicza w kraju i zagranicą (Litwa, Ukraina, Białoruś). Utrzymywał z nimi stały kontakt, odwiedzał, wspierał i organizował cykliczne spotkania.

Oto wspomnienia Pana Antoniego Cybulskiego.


Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

zaraz obejrzę ten profil

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękujemy za szczerze kondolencje i wyrazy współczucia. Tata był bardzo dobra osobą, więc ta swiadomośc też pomaga. Odszedł spełniony i pogodzony dzielnie walczac z chorobą. Zawsze starał się nauczyc nas miłości do otaczającego świata i zyczliwości do ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odczuwam po śmierci nieocenionego dyrektora Antoniego Cybulskiego żal taki jak śmierci mojego własnego ojca. Wieczna cześć! Składam Jego Rodzinie Kondolencje!

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo smutna wiadomość. Szkoda takich Ludzi z pasją [*].

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na facebookowym profilu Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej można również obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą działalności śp. Antoniego Cybulskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.