Facebook Google+ Twitter

Zmarł Czesław Janicki. Wicepremier w rządzie Mazowieckiego

Czesław Janicki zmarł w sobotę w Poznaniu. Był wykładowcą Akademii Rolniczej w Poznaniu. 12 września 1989 roku został wicepremierem i ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Miał 86 lat.

 / Fot. Thomasara/CC 3.0Czesław Janicki urodził się 19 lipca 1926 roku w Korytnicy. Gdy miał 18 lat, w czasie II wojny światowej zaczął pracę przymusową w Gądkach koło Poznania. Kopał okopy strzeleckie i rowy przeciwczołgowe. Natomiast w sierpniu 1944 roku był więziony przez trzy miesiące w obozie karno-śledczym w Żabikowie.

W 1947 roku ukończył Szkołę Rolniczą w Bojanowie. W kwietniu 1950 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB pod zarzutem sabotażu, trafił do więzienia w Krotoszynie. Parę miesięcy później zaliczył egzamin z przedmiotów pedagogicznych, co zapewniło mu pracę w szkołach. Równocześnie z wykonywaniem pracy studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu tam otrzymał tytuł magistra.

W latach 1978-1984 był prodziekanem wydziału zootechnicznego na Akademii Rolniczej w Poznaniu, a od 1981 roku przez 9 lat był kierownikiem Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt.

Czesław Janicki przez wiele lat był działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W wyborach w 1989 roku uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy w okręgu wyborczym Poznań-Stare Miasto. Tego samego roku został wicepremierem oraz ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. 6 lipca 1990 zrezygnował z zajmowanych stanowisk.

Za wybitne zasługi na rzecz budowy demokratycznego państwa polskiego, za osiągnięcia w działalności państwowej, publicznej i naukowo-dydaktycznej, został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się 11 listopada 2012 roku.

Czesław Janicki zmarł 29 grudnia 2012 roku w Poznaniu.


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.