Facebook Google+ Twitter

Zmarł Don LaFontaine - "Król trailerów filmowych"

1 września 2008 w Los Angeles, w wieku 68 lat zmarł Don LaFontaine. Udzielił swego głosu do ponad 5 000 zwiastunów filmowych, reklam telewizyjnych i zwiastunów gier komputerowych. Był nazywany "Grzmiącym głosem'' lub wręcz "Głosem Boga''

Don LaFontaine / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Don_LaFontaine.jpgDon LaFontaine urodził się 26 sierpnia 1940 roku. Znany jest na całym świecie ze swego charakterystycznego głosu - złowieszczego i donośnego. Podłożył swój głos do ponad 5 000 zwiastunów filmowych, reklam telewizyjnych i zwiastunów gier komputerowych. Dzięki temu zyskał wiele przydomków. Nazywany był "Głosem'', "Grzmiącym głosem'', "Głosem Boga''czy "Królem trailerów filmowych''.

Można było go poznać po zapowiedziach filmowych. Wiele z nich miało postać: "W świecie, gdzie (negatywne cechy), jeden (zwykle osoba) (robi coś pozytywnego)'' (ang. "In a world where (...), one (...) will (...)''. Często też cytat ten był elementem jego dowcipów. Z humorem i dystansem podchodził do siebie i pracy, która jak się okazuje nadała sens jego życiu.

Na początku kariery pracował m.in. z Floydem Petersonem przy zwiastunach do filmu "Doktor Strangelove''. Na dobre jego głos zagościł w filmach w 1964 roku, kiedy przekonał do siebie wszystkich głosem podłożonym w zwiastunie filmu Gunfighters of Casa Grande.

W latach siedemdziesiątych jego kariera rozwijała się w szybkim tempie. Wtedy też potrafił dziennie nagrywać 35 produkcji, zaś tygodniowo liczba zwiastunów i reklam wynosiła nawet 60. Każdy chciał, żeby głos Don LaFontaine zapowiadał jego film. Uważano, że silny, wyrazisty ton może dodać prestiżu nawet słabej produkcji.

 / Fot. Strona Dona LaFonaine'aDon LaFontaine ożenił się z aktorką i piosenkarka, Niną Whitaker. Mieszkali wspólnie w Los Angeles. Jego głos można usłyszeć m.in. w zwiastunie do filmu ,,Ojciec Chrzestny'', ,,Terminator'', ,,Terminator II: Głos sądu'', "Cast Away: Poza światem'', "Fatalne zauroczenie'', "Batman'', "Uciekające kurczaki'', "Doktor Strangelove''.

Tex Brashear, Hal Douglas i Peter Cullen to aktorzy głosowi kopiujący styl Don LaFontaine. Czesto też są z nim myleni. Nie tylko LaFontaine żartował ze swojego głosu i stylu, którym zasłynął w świecie, z powodzeniem robili to również komicy - Pablo Francisco czy Janeane Garofalo, którzy najzręczniej naśladowali aktora.

Wszystkie filmy, dla których użyczał swego głosu, traktował jednakowo poważnie, ale najbardziej dumny był z pracy nad produkcją "The Elephant Man'' z 1980 roku.

- Moja filozofia jest następująca - wierzę w to, co czytam, nawet jeśli uważam, że sam film to dno. Nawet najgorszy obraz jest czyimś ulubionym filmem i właśnie do tego fana mówię - powiedział kiedyś w wywiadzie dla magazynu Swindle.


Źródła:
- Wikipedia.org
- Kopalniawiedzy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wczoraj kolega mi o tym napisał, bardzo smutna wiadomość :(

http://www.youtube.com/watch?v=ZPBvFXf9Q2U
http://www.youtube.com/watch?v=JQRtuxdfQHw

Komentarz został ukrytyrozwiń

życie ma to do siebie, że kiedyś się kończy... [']

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, szkoda, szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.