Facebook Google+ Twitter

Zmarł hrabia Dzieduszycki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-03 13:58

We Wrocławiu zmarł hrabia Wojciech Dzieduszycki, aktor, śpiewak, dyrygent, a także - dziennikarz, autor tekstów kabaretowych, recenzent muzyczny i teatralny oraz inżynier. Miał 96 lat.

W latach 1945-1946 Wojciech Dzieduszycki był dyrektorem Teatru Kameralnego TUR w Krakowie, a następnie osiedlił się we Wrocławiu. Był dyrektorem młynów zbożowych na Dolnym Śląsku. Opracował recepturę i technologię produkcji mąki wrocławskiej, uczył w Technikum Spożywczym.

W 1952 roku założył we Wrocławiu kabaret "Dymek z papierosa". Ze względu na wykonywanie lwowskich piosenek był szykanowany przez stalinowskie władze. Był współpracownikiem miesięcznika "Odra" od jego powstania. W 1963 zaproponował przyznawanie nagrody Orfeusza na festiwalu Warszawska Jesień, współorganizował również Festiwale Chopinowskie w Dusznikach-Zdroju. Grał w telewizyjnym serialu Trędowata.

Dzięki staraniom Wojciecha Dzieduszyckiego we Wrocławiu wzniesiono pomnik Fryderyka Chopina. W 1999 hrabia Dzieduszycki został Honorowym Obywatelem Wrocławia, jednak w 2006 roku, po ujawnieniu jego dawnej współpracy z UB i SB, zrzekł się tego zaszczytu. W 2000 roku otrzymał doktorat honoris causa przyznany mu przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Był też laureatem kilkudziesięciu nagród kulturalnych.

Urodził się 5 czerwca 1912 roku. Pochodził ze starej i zamożnej rodziny szlacheckiej herbu Sas, która w 1775 otrzymała tytuł hrabiowski. Od czternastego roku życia pracował w majątku ojca. Ukończył studia na Wydziale Rolnym i Mechaniki Rolnej Politechniki Lwowskiej oraz tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W 1934 zadebiutował jako tenor w operze w Stanisławowie, w 1935 wystąpił w Operze Lwowskiej, później także w Opera Comunale we Florencji i w Mediolanie. Grał również role amantów, m.in. u Wilama Horzycy w Przygodzie w Grand Hotelu. W czasie II wojny światowej znalazł się w obozie jenieckim, w którym zorganizował obozowy teatr, a później w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Skazany tam na karę śmierci, uniknął wyroku ponieważ został rozpoznany jako śpiewak operowy.

Od lat 40. wieku współpracował z tajnymi służbami. W październiku 2006 roku, po opublikowaniu tych faktów przez media, Dzieduszycki wyznał, że został zmuszony do współpracy w 1949 roku. Hrabia przyznał, że to ogromnie bolesna i wstydliwa strona jego życia. W 1972 Służba Bezpieczeństwa zakończyła współpracę uznając, że jego donosy nie mają już większej wartości.

IAR/porycka/dok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.