Facebook Google+ Twitter

Zmarł Hugo Chavez

Wiceprezydent Wenezueli, Nicolas Maduro w wystąpieniu telewizyjnym poinformował, iż zmarł wieloletni prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który od dwóch lat walczył z nowotworem. Miał 58 lat.

Hugo Chavez urodził się 28 lipca 1954 roku we wsi Sabaneta, w stanie Barinas na zachodzie Wenezueli. Jego rodzice byli nauczycielami. W 1975 r. ukończył akademię wojskową w Caracas, natomiast na początku lat 80. utworzył tajną organizację o nazwie Boliwariański Ruch Rewolucyjny.

Rozgłos zdobył w 1992 roku, gdy stanął na czele nieudanego zamachu stanu przeciwko prezydentowi Carlosowi Andresowi Perezowi. Trafił za to na ponad dwa i pół roku do więzienia. Po ułaskawieniu i wyjściu z więzienia został przywódcą socjalistycznego Ruchu V Republiki. Zdobył ogromną popularność krytykując ludzi bogatych, kościół i media, dzięki czemu wygrał wybory prezydenckie 6 grudnia 1998 roku uzyskując 56,24% głosów.

Socjalistyczny prezydent, który rządził krajem przez 14 lat i należał do najbardziej charyzmatycznych i zarazem kontrowersyjnych przywódców państw Ameryki Południowej. W jednych budził podziw, w innych nienawiść. Znacjonalizował przemysł wydobycia ropy naftowej oraz znacznie rozbudował programy socjalne, jednocześnie rujnując przez to gospodarkę kraju.

Hugo Chavez przyjaźnił się z Fidelem Castro, którego starał się naśladować sposobie rządzenia krajem. Były prezydent Wenezueli po raz pierwszy przyznał, że jest chory na raka w czerwcu 2011 roku. Od tego czasu miał cztery operacje usunięcia nowotworu miednicy. Wszystkie odbyły się na Kubie. Był dwukrotnie żonaty. Miał czworo dzieci.

Ciało zmarłego prezydenta zostanie wystawione na widok publiczny w akademii wojskowej w Caracas. Najprawdopodobniej w piątek odbędą się uroczystości pogrzebowe. Zarządzono żałobę narodową, która będzie trwać przez 7 kolejnych dni. Zgodnie z konstytucją Wenezueli do czasu wyboru nowego prezydenta obowiązki Chaveza przejmie przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, Diosdado Cabello.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.