Facebook Google+ Twitter

Zmarł Jacek Karpiński

21 lutego zmarł Jacek Karpiński, twórca pierwszego polskiego minikomputera.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:K-202_minicomputer.jpgJeden z trzech pierwszych minikomputerów na świecie był dziełem Polaka - Jacka Karpińskiego. Urządzenie stworzone na początku lat 70. w kraju nad Wisłą mieściło się w walizce i wykonywało milion operacji na sekundę - tyle ile komputery osobiste produkowane dziesięć lat później.

K-202, dzieło polskiego inżyniera, nie spotkało się z aprobatą komunistycznych władz. Projekt trafił do kosza. Jego twórca dostawał mnóstwo ofert pracy za granicą, ale odmawiał. Zasłużony w czasie II wojny światowej twierdził, że nie po to walczył w Powstaniu Warszawskim, by emigrować. Wyjechał dopiero w połowie lat 80., gdy komunistom zaczęło przeszkadzać zajęcie, któremu oddał się Karpiński. Zajął się hodowlą drobiu i świń, twierdząc, że woli mieć do czynienia z... prawdziwymi świniami.

Po opuszczeniu Polski inżynier mieszkał w Szwajcarii, gdzie pracował u słynnego konstruktora magnetofonów, Stefana Kudelskiego. Do kraju wrócił w 1989 roku. Pełnił funkcję m.in. doradcy ds. informatyki Leszka Balcerowicza i Andrzeja Olechowskiego.

http://www.polskieradio.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Popieram zdanie Zbigniewa Kowalewskiego, wprawdzie obserwuję Polske z nad Menu, lecz bardzo często słysze od polskich przyjaciół podobne głosy, że ludzi zdolnych tłuni się w zalążku. Bez znajomośći, układów i często innych profitów nie można nic w Polsce osiągnąć, trzeba wyjechać np. do Ameryki lub Szwajcarii. Smutne lecz prawdziwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałam przyjemność poznać Jacka Karpińskiego w Szwajcarii w 1982 roku i spotkać kilkakrotnie,
zapalam świeczkę symboliczną (*) i przesyłam wyrazy spółczucia jego żonie i synom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.02.2010 17:47

Wydawać by się mogło, że po czerwcowym przewrocie kopernikańskim zwycięska formacja zmieniła normy traktowania obywateli Rzeczpospolitej... Nic podobnego. Zamiast Klubu Prywatnych Właścicieli PRL mamy Republikę Kolesiów. Nieważne, kto co umie, lecz kogo zna i jaki ma dostęp do publicznej kasy. Sam doświadczyłem tych praktyk próbując legalnie dotrzeć do słynnych środków unijnych. Spełniając życzenie Pana Boga wykupiłem tym razem los na loterii z wiadomym skutkiem. Dopóki w Polsce działają szachraje na szczytach rządzących partii i koterii politycznych, dopóty jesteśmy skazani na wleczenie się w ogonie nowoczesnych państw. Niestety, w naszym kraju rozpanoszyła się banda egoistów myślących kategoriami gangów i mafii. Nie mam na to rady, ani pomysłu, więc poprzestanę na osobistej konstatacji. Jeżeli komuś z tego powodu sprawiam przykrość, to spieszę poinformować, że i mnie wcale nie jest do śmiechu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.02.2010 16:38

Wiele światłych umysłów wykończyli tępogłowi towarzysze z poprzedniego systemu.... Wspaniałe pomysły naszych naukowców nie znalazły oddźwięku w kraju, więc musieli szukać wsparcia i pomocy poza nim..... Co, do twórców pierwszych komputerów podaję dla zainteresowanych wzmiankę - http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/hist/004_zuse1/index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.