Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10728 miejsce

Zmarł Janusz Bąk, wieloletni dyrektor XXI LO w Łodzi

W sobotę 11 maja br zmarł legendarny dyrektor XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi - Janusz Bąk. Prowadził szkołę od 1992 do 2011 roku.

Janusz Bąk / Fot. https://www.facebook.com/PRUS21?hc_location=streamJanusz Bąk był nauczycielem języka rosyjskiego a także autorem wielu książek o nauczaniu języka polskiego. Wygrywając konkurs kuratoryjny 1-go września 1992 roku został dyrektorem XXI Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa przy ul. Kopernika 2 w Łodzi. Podczas jego zarządzania, wdrażając jego pomysł powstały tzw. sale tematyczne m.in. pracownia w kształcie antycznego amfiteatru, salonik literacki oraz klasa z sądowymi ławami. Istotniejsze jest jednak to, że Janusz Bąk wprowadził XXI LO do grona najlepszych łódzkich liceów. Uczniowie odnosili sukcesy w olimpiadach i konkursach wiedzy.
Sala antyczna w XXI LO w Łodzi była pierwszą salą tematyczną pomysłu Janusza Bąka. / Fot. lo21.szkoly.lodz.pl
Po dziś dzień poziom kształcenia w XXI LO jest wysoki (odsetek absolwentów przyjmowanych na studia wyższe wynosi 90%), co sprawia, że szkoła jest jedną z najchętniej wybieranych przez gimnazjalistów. Do XXI LO w Łodzi uczęszczali m.in. Andrzej Bartkowiak, Monika Kuszyńska, Maria Olszewska-Lelonkiewicz, Sławomir Piestrzeniewicz, Andrzej Sapkowski, Jacek Saryusz-Wolski, Agnieszka Sitek, Jolanta Szymanek-Deresz. W Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2013 opublikowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” XXI LO w Łodzi zajęło zaszczytne drugie miejsce w województwie łódzkim, a 53 w Polsce. Ranking jest dostępny TUTAJ

W dniu 23 czerwca 2011 roku Janusz Bąk przekazał stery wicedyrektor mgr Małgorzacie Zaradzkiej-Cisek. 30 września 2011 roku w Teatrze Nowym uczniowie, absolwenci i nauczyciele XXI Liceum Ogólnokształcącego pożegnali Janusza Bąka benefisem. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii łódzkiej oświaty!
Pamiątkowe zdjęcie z Januszem Bąkiem (matura 2002) / Fot. archiwum własne

Moje wspomnienie


Jako absolwent XXI LO uważam, że Janusz Bąk był prawdziwym pedagogiem z powołania. Miał osobowość, ambicję i dzięki nim i swojej konsekwencji sprawił, że XXI LO zaczęło był rozpoznawalne i wyrobiło sobie markę. Jestem dumny z tego, że uczęszczałem do tego liceum podczas gdy dyrektorem był właśnie Janusz Bąk. Bardzo miło wspominam nasze spotkania w trakcie mojej edukacji, a także po jej zakończeniu. Panie Dyrektorze: żałuję, że nie dojdzie już do kolejnej naszej rozmowy. Pokój Pana duszy.

Pogrzeb Dyrektora Janusza Bąka odbędzie się w dniu 16 maja 2013 r. (czwartek) o godzinie 14.00 na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi przy ul. Smutnej 1.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.