Facebook Google+ Twitter

Zmarł Janusz Morgenstern, reżyser "Stawki większej niż życie"

Janusz Morgenstern zmarł w wieku 89 lat. Był polskim reżyserem oraz producentem filmowym pochodzenia żydowskiego. Pamiętamy go między innymi z kultowego serialu "Stawka większa niż życie".

 / Fot. PAPMorgenstern urodził się 16.11.1922 roku w okolicach Tarnopolu. Młodość spędził na Podolu, gdzie zdał maturę. Wojna spowodowała przerwę w jego edukacji. Dopiero po jej zakończeniu podjął studia na PWSFTviT w Łodzi. Naukę zakończył w roku 1954 roku. Początek swojej kariery reżyserskiej rozpoczął od asystentury między innymi Andrzejowi Wajdzie.

Był II reżyserem w filmach takich jak: "Lotna", "Pokolenie", "Popiół i diament". Natomiast jego rezyserskim debiutem był film: "Do widzenia, do jutra."(1960). Dzieło to przyniosło mu ogromny rozgłos. Podbnie jak dwa inne dramaty traktujące o problemach młodych ludzi: "Jowita"(1960) oraz "Trzeba zabić tę miłość"(1972). Jednak publiczność pamięta głównie Morgensterna nie z filmów, a z serialu "Stawka większa niż życie"(1967-1968). Telewidzowie na pewno pamiętają także seriale: "Kolumbowie"(1970) czy "Polskie drogi"(1976).

Od 1990 roku Morgenstern został także producentem filmowym. Jego producenckim debiutem była "Europa, Europa". Wyprodukował także między innymi: "Chłopaki nie płaczą" Olafa Lubaszenki(komedia sensacyjna 1999 roku) oraz "Zemstę" Andrzeja Wajdy(film kostiumowy z 2002 roku).

W 2005 Morgenstern został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał także Orła 2008 w kategorii Osiągnięcia życia za całokształt swojej twórczości.

 / Fot. Zorro2212, lic. CC 3.0 /wikipedia
W kwietniu 2011 roku w Łodzi Morgenstern odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej.Na krótko przed śmiercią zdążył jeszcze spróbować sił w aktorstwie. Zagrał w polskim filmie kryminalnym "Uwikłanie", który wszedł do kin jeszcze w tym roku. Jego śmierć to z pewnością wielka strata dla polskiej kultury.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cześć Jego pamięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.