Facebook Google+ Twitter

Zmarł Jerzy Janicki

Dziś w Warszawie zmarł w wieku 79 lat, Jerzy Janicki, pisarz, dziennikarz i scenarzysta. Znany jest z radiowej powieści "Matysiakowie".

Jerzy Janicki urodził się 10 sierpnia 1928 r. w Czortkowie. Lata chłopięce i młodość spędził we Lwowie, na Łyczakowie w kamienicy pod numerem 87. We Lwowie uczęszczał do szkoły razem m.in ze znanym później dyrygentem Stanisławem Skrowaczewskim i Ireną Dziedzic – późniejszą dziennikarką Telewizji Polskiej.

W Krakowie w 1946 r. zdał maturę i rozpoczął pracę dziennikarską jako reporter sportowy. Przeniósł się do Warszawy, gdzie już jako zawodowy dziennikarz pracował w różnych redakcjach, m.in. w "Razem". Od roku 1952 na łamach tygodnika "Świat" dość regularnie publikował reportaże i opowiadania.

W 1956 r. pojawiła się na antenie jego powieść radiowa Matysiakowie, która była wówczas ewenementem w Europie. Wyprzedziła o prawie pół wieku popularne obecnie telenowele rodzinne. Janicki uchodzi za prekursora tego gatunku.

Jest autorem scenariuszy do 18 filmów fabularnych, m.in. do: "Człowieka z M-3 z Bogumiłem Kobielą","Przerwanego lotu" z Elżbietą Czyżewską. Od końca lat 80. Jerzy Janicki począł realizować filmy biograficzne o tematyce lwowskiej, m.in.: "Tylko dla Orłów" z udziałem obrońcy Lwowa, lekarza osobistego gen. Władysława Andersa.

Ostatnio zrealizował filmy: "Zadwórze polskie Termopile" i sześcioodcinkowy film "Opowieści cmentarza Łyczakowskiego."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.