Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10207 miejsce

Zmarł Jerzy Kamas, odtwórca roli Wokulskiego w serialu "Lalka"

23 sierpnia 2015 roku w Warszawie zmarł w wieku 77 lat Jerzy Kamas, znakomity aktor znany z wielu ról filmowych i teatralnych.

Jerzy Kamas jako Wokulski w serialu Jerzy Kamas urodził się 8 lipca 1938 roku w Łodzi i w rodzinnym mieście też ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowe Telewizyjnej i Teatralnej (1961 r.). Debiutował cztery lata wcześniej w Teatrze Ziemi Łódzkiej rolą Kolegi w sztuce Jerzego Szaniawskiego "Kowal, pieniądze i gwiazdy". Grał w łódzkim Teatrze Powszechnym (m.in. rolę Romea w słynnym dramacie Szekspira, a partnerowała mu studentka PWSFTviT, Pola Raksa), krakowskim Teatrze im. Słowackiego oraz w warszawskich teatrach: narodowym i Ateneum - w tym ostatnim nieprzerwanie od 1971 roku. Zagrał tu m.in. Robespierre'a w Thermidorze" i "Śmierci Dantona", Bogusławskiego w "Szalbierzu", Alonza w "Burzy", Leona w "Kosmosie". Ostatnie role Jerzego kamasa na deskach macierzystego teatru to Brudas w "Mojej córeczce" i Prezbiter w "Judaszku".

Na kinowym ekranie Jerzy Kamas pojawił się pod koniec lat 50. ubiegłego wieku w epizodach w filmach "Orzeł" i "Awantura o Basię". Mogliśmy go oglądać też w takich filmach i serialach jak: "Poślizg", "Ocalenie", "wielka miłość Balzaka", "Ciemna rzeka", "Klan" i ostatnio "Różyczka", "Wszystkie kobiety Mateusza" i "Bez tajemnic". Grał tez w wielu spektaklach Teatru Telewizji. Największą popularność przyniosły Kamasowi role Daniela Ostrzeńskiego, brata Barbary w filmie i serialu "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka oraz rola Stanisława Wokulskiego w serialu "Lalka" w reżyserii Ryszarda Bera.

Od wielu lat Jerzy Kamas zmagał się z chorobą nowotworową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szkoda i wielka strata dla polskiej kultury. To był jeden z tych wspaniałych aktorów z wielką klasą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromnie , ogromnie mi żal tego wytwornego pana. Jeden z nielicznych już, który mówił piękną polszczyzna, a wypowiadane kwestie artykułował w sposób jakże odległy od drażniącego uszy w polskich filmach bełkotu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.