Facebook Google+ Twitter

Zmarł John Updike

Zmarł popularny amerykański pisarz, autor powieści i opowiadań - John Updike. Pisarz znany był szczególnie z serii książek o Króliku. Otrzymał za nie nagrodę Pulitzera. Miał 76 lat.

O śmierci pisarza poinformował w swoim internetowym wydaniu dziennik "New York Times". Updike zmarł na raka płuc w szpitalu niedaleko swojego domu w Beverly Farms.

Updike urodził się w Reading w stanie Pensylwania. Studiował na Uniwersytecie Harvarda, który ukończył w 1954 r., a następnie został stałym współpracownikiem „New Yorkera”. W 1959 r. opublikował zbiór opowiadań The Same Door.

Najbardziej znane dzieła Updike'a to seria o Króliku (Uciekaj, Króliku, Przypomnij się, Króliku, Jesteś bogaty, Króliku, Królik odpoczywa i Rabbit, Remembered). W swoim życiu opublikował 21 powieści, wiele zbiorów opowiadań i poezji, tekstów krytycznych oraz książek dla dzieci. Jest też autorem powieści Czarownice z Eastwick.

Oprócz nagrody Pulitzera otrzymał on też m.in. nagrody National Book Critics Circle Award (1982 i 1990) i PEN/Faulkner Award (2004). Kilkukrotnie nazwisko pisarza pojawiało się wśród kandydatów do literackiej nagrody Nobla.

Źródła NYT i Wikipedii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.